ČADCA. Niektorí obyvatelia miest a obcí si vysvetľujú likvidáciu odpadu po svojom. Vo Vysokej nad Kysucou rozmiestnili množstvo tabúľ so zákazom sypania smetí, ktoré nechýbajú ani v lese. „Monitorujeme miesta, kde dochádza k vytváraniu čiernych skládok. Zverejňujeme ich na infokanáli. Vlani sme do niektorých miestnych častí, kde vznikali takéto skládky a obec ich musela zlikvidovať, zasielali upozornenia, že pokiaľ bude stav pretrvávať, zvýšime poplatok za likvidáciu komunálneho odpadu. Každá takáto skládka je, samozrejme, anonymná, nikto nikoho nevidel, že by tam niečo vyhodil. V tomto prípade by pomohla zmena legislatívy, aby bol za svoj pozemok zodpovedný jeho vlastník, resp. vlastníci,“ hovorí starosta Anton Varecha.
Pripadá mu absurdné, aby obec zodpovedala za vytvorenie čiernej skládky na súkromnom pozemku a niesla zodpovednosť za jej likvidáciu, pritom ak by chcela na ňom vybudovať napríklad cyklochodník, musí už rokovať s majiteľom. „Podľa mňa by teda vlastník mal byť zodpovedný za všetko,“ myslí si.
V Krásne chcú kúpiť fotopasce
Čierne skládky sa nevyhýbajú ani Krásnu nad Kysucou, aj keď v poslednom období sa tam najmä vďaka kontrolám mestských policajtov a ďalších preventívnych opatrení ich počet znížil. „Pokuty je vzhľadom na legislatívu ťažko ukladať pre nedostihnuteľnosť páchateľa, ktorý ju založil. Uvažujeme požiadať o dotáciu na zakúpenie „fotopascí“, aby sme mohli lepšie identifikovať porušovateľov zákona,“ povedal primátor Jozef Grapa.
V Turzovke našli pri brehu Kysuce nebezpečný azbest
Mestskí policajti (MsP)v Turzovke objavili v poslednom období čiernu skládku napríklad v lesnom poraste pri cintoríne v Hlinenom. „Najhoršia situácia je však v okolí vodných tokov, kde niektorí obyvatelia odkladajú množstvo domového a stavebného odpadu a vôbec sa netrápia s tým, aké to môže mať dôsledky,“ informuje náčelník MsP Ján Chromík. Je možné, že mesto pristúpi k prísnejšej kontrole vydávaných nálepiek na zberné nádoby. „Je evidentné, že červenú nálepku, slúžiacu výlučne pre tých, ktorí by mali mať zabezpečené ekologické vykurovanie, si niektorí kupujú len „pre formu“, keďže však vykurujú pevnými palivami majú problém, čo so škvarou a popolom,“ vraví. Najnebezpečnejšou čiernou skládkou v uplynulom období bola strešná krytina z azbestu ležiaca na brehu rieky Kysuca v mestskej časti Závodie.
„Bola tam už dlhší čas, dôkladne prekrytá zeminou a to rovno pod oknami množstva rodinných domov. Obyvateľov domu, ktorí tam strešnú krytinu s nebezpečnou látkou uskladnili, vôbec netrápilo svedomie. Do tohto prípadu je už zainteresovaný Okresný úrad - odbor životného prostredia, ktorý vyzve pôvodcu odpadu na jeho likvidáciu a rozhodne aj o výške pokuty,“ dodal Chromík.
Na väčšine územia obce Radoľa sa situácia s nelegálnymi skládkami zlepšuje, inak je na tom extravilán. „Smutné je, že najhoršia situácia je pri vstupnej ceste do rekreačnej oblasti Ostré. Sú tam igelitky s odpadom, ktoré častokrát vyhadzujú z auta počas jazdy. Opakovane sme tam poslali našich aktivačných pracovníkov, ktorí to vyzbierali. Nešvár však pokračuje. Ľudia zneužívajú odľahlosť tejto časti, do ktorej je zároveň dobrý prístup po ceste. Môžeme len špekulovať, či za to môžu chatári, naši obyvatelia, alebo niekto ďalší,“ konštatuje starosta Anton Tkáčik.