Barbora by mala mať pod ochranou baníkov i tunelárov. Slovo tunelár má však na Slovensku v poslednom období iný význam ako kedysi. Nepredstavíme si pri ňom len šikovných razičov prieskumných štôlní tunelov, ale aj nepoctivých zbohatlíkov, ktorí útroby firiem dokonale očistili nie od zbytočnej hliny, skál a nečistôt, ale financií a majetku. Baníkov prepúšťajú, nedávajú im poriadne výplaty, aj tých banských nešťastí je dosť. Ostávajú im mozoľnaté, zrobené ruky, zanesené pľúca, doma rodina, ktorú treba uživiť. Zato novodobí tunelári si hovejú v pohodlí prepychových príbytkov. Vráťme sa však k Barbore, ktorá si počas svojho života toho vytrpela neúrekom.
Vlastný otec ju odsúdil na smrť
História hovorí, že bola panna a mučenica. Podľa kresťanskej tradície sa narodila v Nikomédii pri Marmarskom mori. Jej otec, pohanský vládca Dioskuros, ju uväznil vo veži, aby ju uchránil pred kresťanstvom.
Barbora sa napriek všetkému stala kresťankou, za čo ju jej vlastný otec odsúdil na trest smrti sťatím. Tento trest sám vykonal, avšak hneď po tomto čine ho smrteľne zasiahol blesk. Kresťania si ctia svätú Barboru ako patrónku baníkov keďže sa pri úteku z veže ukryla do jaskyne, ktorá sa pred ňou zázračne objavila. Tiež ako ochrankyňu pred náhlou smrťou, požiarom, úderom blesku a pred búrkou.
Autor: ih