rukami.
ČIERNE. Obyvatelia Čierneho neveriacky krútia hlavami. Napriek snehu či mrazom vidieť na družstevných poliach na Vyšnom konci kravy, ktoré majú od spokojnosti ďaleko. „Vlečky sú často prázdne a tak pripomínajú srny, ktoré si musia vyhrabávať potravu spod snehu. V minulosti to boli ustajnené dojnice, ktoré produkovali mlieko. Nechali ich však obrazne povedané „zasušiť“, prestali dojiť a teraz sú dokonca v zime na poli,“ hovorí jedna z miestnych obyvateliek, ktorá neskrýva pobúrenie.
Družstvo má vraj veľké dlhy
Miestni obyvatelia hovoria o tom, že vedenie družstva dostalo tento poľnohospodársky podnik na pokraj bankrotu, je platobne neschopný a samotní zamestnanci - dnes už bývalí, podali na Okresný súd v Žiline návrh na vyhlásenie konkurzu. Ďalším veriteľom je Finančné riaditeľstvo SR, Daňový úrad Žilina, ktorému družstvo dlhuje 57 571 eur. Družstvo má údajne veľké dlhy, preto mu exekútori zabavili všetko, čo sa dalo. Ocitlo sa v situácii, keď nie je schopné obhospodarovať pozemky, ktoré má v prenájme a nedokáže za ne ani platiť nájomné.
Nechápu, ako je možné, že sa družstvu vyplácali štátne dotácie na obhospodarovanie pôdy, myslia si, že išlo o zneužívanie peňazí.
Na margo dotácií spomínanému Poľnohospodárskemu družstvu v Čiernom Ľubica Puchá z komunikačného odboru ministerstva pôdohospodárstva povedala, že všetky údaje, ktoré je možné zverejňovať, uvádza Pôdohospodárska platobná agentúra na svojom webe. „Poskytovanie iných konkrétnych údajov o žiadateľoch a ich žiadostiach tretím stranám, môže byť podľa platnej legislatívy v rozpore s ochranou finančných záujmov Európskej únie a ochranou obchodného tajomstva. Pôdohospodárska platobná agentúra taktiež nemôže poskytovať konkrétne údaje o žiadateľoch o podpory, ktoré nepovoľuje zákon o ochrane osobných údajov,“ informovala. Na otázku, čo všetko musí poľnohospodársky podnik urobiť, aby splnil podmienky stanovené pre poskytnutie dotácie reagovala, že existuje niekoľko druhov priamych podpôr, nedá sa teda na ňu jednoznačne odpovedať. V každom prípade však musí podať jednotnú žiadosť a splniť podmienky dané platnou legislatívou.
Predseda obvinenia vyvracia
Predseda Poľnohospodárskeho družstva v Čiernom Karol Hausman vyvracia informáciu, že vedenie priviedlo družstvo na pokraj bankrotu. „Je všeobecne známe, že poľnohospodárstvo, najmä mliekarenstvo, je na Slovensku vo veľkom útlme už niekoľko rokov. Nízke realizačné ceny mlieka zďaleka nepokryjú náklady na jeho výrobu. Naše družstvo sa dlhodobo borilo s týmto problémom, preto bolo nútené v záujme zachovania poľnohospodárskej činnosti v celej Skalitskej doline hľadať možnosti finančného zabezpečenia aj prostredníctvom úverov. To, že sa nepodarilo vybaviť úverové krytie na tento rok nebol problém, za ktorý môže vedenie, ale dotačná politika štátu a najmä nevyplatenie niektorých dotácií. Družstvo nesplatilo už splatný úver a teda nemohlo čerpať ďalší,“ argumentuje. Potvrdil, že piati zamestnanci družstva zo Skalitého podali návrh na konkurz a v súčasnosti prebieha konkurzné konanie. Konkurz na majetok však, ako vraví, nevyhlásili.
Ide im o bio mäso
V súčasnosti sa podľa jeho slov začína v praxi čoraz viac aplikovať chov dojčiacich kráv, alebo tých bez trhovej produkcie mlieka.
„Je to ekologicky a najmä zvieratám prirodzený spôsob chovu. Na takýto spôsob, keď sú od skorej jari do neskorej jesene, ba až do zimy na pasienkoch v oplôtkových systémoch, prechádzajú poľnohospodári aj z ekonomických dôvodov. Je chybné si myslieť, že kravy sú zasušené, že sa nedoja. Kravy rovnako produkujú mlieko, ale toto sa od nich nezískava náročným a najmä ekonomicky nákladným dojením v dojárni, ale ho vycicajú teľatá. Účelom je lepšie zhodnotenie mlieka cez vzrastový prírastok teliat, teda lepšie speňaženie prostredníctvom predaja a tržby za mäso, ako aj lacnejší a zdravší odchov mladého dobytka. Takto získané mäso možno charakterizovať aj ako bio,“ vraví. Tvrdí, že hovädzí dobytok, ktorý nové družstvo má, je vhodný na takýto spôsob chovu.
Zarážajúca je informácia, že dobytok už vlastní „nové“ družstvo, ktoré vypláca údajne aj nájmy vlastníkom za prenajatú pôdu. Na otázku, o aké družstvo vlastne ide predseda vysvetľuje, že o „nástupnícke“.
Keďže miestnym sa nepozdáva predsedovo tvrdenie, že kravy, ktoré vlastne už družstvo ani nevlastní, sú vhodné na takýto chov a hovoria dokonca o týraní zvierat, oslovili sme v tejto veci políciu. „Polícia v Čadci o uvedenom prípade neobdržala žiadne oznámenie, a keďže nie je známy skutkový stav prípadu, je ťažké sa vyjadriť či v danom prípade ide o podozrenie z trestného činu, priestupku alebo nie. Oznámenie môže na políciu podať každý, kto sa dozvie o skutočnostiach, ktoré by nasvedčovali tomu, že mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.