ČADCA. Štyria Kysučania si zajtra odnesú ocenenie Osobnosť Kysúc. Každoročne ho udeľuje Kysucká kultúrna nadácia v Bratislave a predstavitelia kysuckých samospráv. Tento rok sa tak stane už 16. krát. V slávnostnom programe vystúpi Sláčikový orchester ZUŠ Valašské Meziříči a Kysucký komorný orchester.
Z gymnázia urobila modernú vzdelávaciu inštitúciu
Titul Osobnosť Kysúc udelí Kysucká kultúrna nadácia za celoživotné dielo Anne Čerchlovej, ktorá v tomto roku oslávila významné životné jubileum. Po maturite na vtedajšej Strednej všeobecnovzdelávacej škole v Čadci študovala v rokoch 1971 až 1976 biológiu a chémiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, odbor učiteľstvo pre školy druhého cyklu. Po absolvovaní prišla učiť do Čadce na vtedajšie gymnázium, od roku 1991 v ňom pôsobí na pozícii riaditeľky.
Gymnázium nesie meno Jozefa Milos1ava Hurbana a počas jej vedenia sa formovalo na moderne vybavenú stredoškolskú vzdelávaciu inštitúciu medzinárodného významu. Čadčianske gymnázium popri štvorročnom štúdiu otvorilo roku 1992 aj osemročné štúdium a roku 2002 slovensko-anglickú bilingválnu sekciu. Tento projekt bol podnetný aj pre študentov štátov Vyšehradskej štvorky, jeho výsledky ocenili certifikátom Európska značka 2005. Roku 1987 získala Anna Čerchlová titul doktorka prírodovedy a počas svojho pedagogického pôsobenia na Kysuciach sa zaradila medzi popredné osobnosti v oblasti slovenského školstva a vzdelávania. Minister školstva Ján Mikolaj jej roku 2007 udelil Veľkú medailu sv. Gorazda, čo je najvyššie rezortné vyznamenanie.
Od žiackeho futbalu k profesionálnej atletike
Za športový čin roka si ocenenie odnesie Milan Slivka z Kysuckého Nového Mesta. Jeho talent a osobnostné predpoklady ho posunuli od žiackeho futbalu až k profesionálnej atletike. Viaceré víťazstvá a úspechy získaval na dorasteneckých a juniorských súťažiach v cezpoľnom behu i v behu na dva kilometre prekážok na Majstrovstvách Československa aj na medzinárodných stretnutiach vo vtedajších socialistických štátoch. Počas štúdia na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici sa dostal medzi najkvalitnejších bežcov Slovenska. Roku 1984 sa stal majstrom Československa v cezpoľnom behu, v behoch cez prekážky získal niekoľko strieborných medailí, v behoch na 10-tisíc metrov vybojoval dva tituly majstra Slovenska. Po návrate do Kysuckého Nového Mesta sa venoval pretekárskej i trénerskej činnosti. Svojimi skúsenosťami sa podieľal na výchove viacerých vynikajúcich atlétov z okolia, Milan Slivka je držiteľom viacerých doteraz neprekonaných rekordov na dlhých a maratónskych tratiach. V posledných rokoch vykonával funkciu riaditeľa Kysuckej desiatky, Majstrovstiev Slovenska v cestnom behu na 10 kilometrov, ktorých vznik sám inicioval.
Dlhé roky sa venoval deťom v domove
Ďalším oceneným bude Milan Pivko, ktorý titul získa za humánny čin. Ide o učiteľa a dlhoročného riaditeľa Detského domova vo Vyšnom Kelčove, jediného zariadenia tohto druhu na horných Kysuciach. Deťom, ktoré v útlom veku stratili rodinu ako najcennejšiu citovú hodnotu a materiálne zázemie, sa venoval po výchovnej stránke, a predovšetkým neúnavnou starostlivosťou. Jeho zásluhou stojí v tejto časti obce Vysoká nad Kysucou moderný detský domov. A akoby sa ani s týmto celkom neuspokojoval, iniciatívne najväčším podielom sa zaslúžil o výstavbu detského domova pre mentálne postihnuté deti na Semeteši. Jeho neúnavnú prácu, často i na prospech svojej obce, zastavilo náhle ochorenie, ktoré ho prinútilo odísť do invalidného dôchodku. Milan Pivko dlhodobo pôsobil aj na pozícii predsedu celoslovenského zväzu detských domovov či v speváckom zbore Kysuca.
Začali podnikať ako dvadsaťroční
Kysucká kultúrna nadácia za podnikateľský čin udelí ocenenie Alene a Ľubomírovi Kublovcom zo Zborova nad Kysucou. Manželia začali podnikať ako dvadsaťroční. Koncom roka 1992 otvorili vo svojej obci vlastnú prevádzku. Najmä dámskymi kabátmi, paletami a bundami s originálnym štýlom vyvolali záujem zákazníkov na Kysuciach i na Slovensku a sú schopní konkurovať výrobcom v susednom Poľsku, Česku, Rakúsku, Maďarsku či v ďalších štátoch Európskej únie. Pozíciu na trhu si udržiavajú poctivou prácou a premysleným manažovaním firmy. V súčasnosti zamestnávajú dvanásť ľudí, počas vyše dvadsaťročnej histórie poskytli prácu viacerým miestnym ženám. Od jesene roku 2003 poskytujú ubytovacie a pohostinské služby vo svojom hoteli v Oščadnici.