V minulom roku vzlietli červenobiele vrtuľníky Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE na pomoc pacientom presne 1322 krát, v Žilinskom kraji to bolo dvestokrát. „Počet zásahov sa v priebehu posledných troch rokov výrazne nezmenil.
Najviac bolo mužov
„Lietajúce sanitky“ previezli celkom do nemocníc 233 detí. Viac ako 70 percent všetkých pacientov tvorili muži. Najčastejšie lietali záchranárske posádky zo strediska Košice a Banská Bystrica,“ informovala hovorkyňa VZZS ATE Zuzana Turočeková.
Ako ďalej povedala posádky v zložení pilot, lekár a záchranár sú v pohotovosti 24 hodín denne, požiadavky na zásah prijímajú v siedmich strediskách na Slovensku: Bratislava, Nitra, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Poprad a Košice. Záchranárske tímy lietajú na pomoc zraneným priamo do terénu. Poskytujú tiež rýchle medzinemocničné prevozy pacientov do vyššie špecializovaného zdravotníckeho zariadenia. V roku 2013 leteli za pacientmi do terénu 669 krát, najviac k dopravným nehodám, zraneným turistom, lyžiarom a lesným pracovníkom. „V minulom roku sme opäť veľmi často zasahovali pri úrazoch spôsobených pádom z výšky, najmä pri svojpomocných stavbách či opravách domov, zbere ovocia a tiež športových aktivitách. Zraneným sme ošetrovali najmä poranenia hlavy a chrbtice s možnými neurologickými komplikáciami,“ povedal vedúci lekár VZZS ATE Ladislav Šimák.
Najviac vyťažení sú v júli a auguste
Najvyťaženejšími mesiacmi sú pre leteckých záchranárov podľa slov Turočekovej júl a august. Najmenej lietajú v novembri a decembri. Vedúci letovej prevádzky VZZS ATE Viliam Krivák vysvetľuje: „Najviac letov v roku býva tradične v jarných a letných mesiacoch. Je to spôsobené väčším množstvom športových a pracovných aktivít obyvateľstva a tiež vďaka dlhému dennému a stabilnému počasiu. Vhodné letové počasie bežne trvá aj niekoľko týždňov s krátkym prerušením. Na rozdiel od toho, v zimných mesiacoch lietanie znemožňuje krátky denný čas a najmä nestabilné počasie. Najväčšou prekážkou sú početné rozsiahle hmly, trvajúce často niekoľko dní za sebou a veľakrát takmer na celom území Slovenska.“ „AIR – Transport Europe využíva na prevozy pacientov do zahraničných zdravotníckych zariadení a späť na Slovensko prúdové lietadlá CESSNA CITATION 560 ENCORE a CESSNA CITATION 550 BRAVO. V minulom roku uskutočnili 60 zahraničných medicínskych transportov,“ dodala Turočeková.