ČADCA. Železničná stanica v Čadci je pre mnohých bezdomovcov prechodným domovom. Prichádzajú skoro ráno, postavia sa k radiátorom, občas skontrolujú odpadkové koše. V nočnej dobe sa však všetky železničné stanice na Kysuciach zatvárajú, výnimkou nie je ani tá čadčianska. Zamkýnajú ju a bezdomovci sa často rozospatí musia pobrať von.
Čas, keď je zatvorená, využívajú zamestnanci na čistenie vestibulu, sociálnych zariadení, stánkari si zasa dopĺňajú tovar. Ide o zhruba o dvojhodinový interval, kedy nepremávajú žiadne osobné vlaky. Bezdomovci si musia v tomto čase hľadať iný prístrešok.
V nemocnici riešia problém radikálne
Už tradične si hľadajú strechu nad hlavou aj v Kysuckej nemocnici. V minulosti tam preto začali viaceré vchody zamykať, čo však problém nevyriešilo. Riaditeľ Martin Šenfeld hovorí, že koncom vlaňajšej zimy bola situácia doslova neúnosná. Mali množstvo škodových udalosti, ktoré spôsobili práve ľudia bez domova. Tí v nemocnici nezriedka prespávali, využívali príslušenstvo na chodbách, znečisťovali priestory. „Rozhodli sme sa pre radikálnejšie opatrenia a zabezpečujeme poriadok prostredníctvom SBS. Odvtedy sa situácia oveľa zlepšila,“ povedal.
Čo sa týka zriadenia záchytnej služby, tá je v kompetencii miest. „Rokovania, ktoré sme v minulosti iniciovali, zostali na mŕtvom bode. Problematické je nájsť model financovania.
V súčasnosti by som chcel tento problém opäť otvoriť už nielen ako riaditeľ nemocnice, ale aj ako poslanec VÚC. Pokúsime sa nájsť spoločné riešenie s primátormi a starostami kysuckých miest a obcí,“ dodal.
Záchytku by uvítali aj mestskí policajti
Podľa zákona o obecnom zriadení zabezpečuje verejný poriadok samotná obec. „Absenciu záchytnej stanice vnímame ako skutočne veľký problém. V súčasnosti ju zriaďuje rezort zdravotníctva so súhlasom príslušnej obce, pričom tá hradí všetky náklady súvisiace s jej prevádzkou. Keďže opilcov, žiaľ, neubúda, riešenie tohto problému je viac než nevyhnutné. Samotné zriadenie záchytky nie je problém, prevádzkovanie však áno. Finančne by sa mali na tom spoludieľať všetky okolité obce,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Čadci František Linet. Podľa neho by neslúžila len pre opilcov, ale aj tých, ktorí páchajú domáce násilie.
Od januára 2006 funguje na Kukučínovej ulici v Čadci charita. Strechu nad hlavou poskytuje denne okolo 20 až 30 ľuďom, niekedy ich je ešte viac. Nie všetci ju však využívajú, pretože tam treba dodržiavať určité pravidlá. Niektorí dávajú prednosť pobytu na ulici.