ČADCA. Lesy SR, Odštepný závod (O)v Čadci obhospodaruje v súčasnosti 19 227 hektárov lesných porastov, z toho je vo vlastníctve štátu vyše 12-tisíc, neštátnych neodovzdaných je viac ako 7-tisíc hektárov. Ako informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek OZ v Čadci uzatvoril k 1. januáru nájomné zmluvy na výmeru 2017 ha. Najviac neodovzdaných parciel je v katastri Klokočova, Vysokej nad Kysucou, Nesluše, Čadce a Rakovej Podľa jeho informácie proces reprivatizácie spomaľujú rozdrobenosť lesných pozemkov na malé parcely, často s výmerami niekoľko desiatok štvorcových metrov, podielnictvo, keď veľký počet spoluvlastníkov býva mimo Slovenska. Ďalej ide o neusporiadané vzťahy pri jednotlivých parcelách, často pod 50% ich výmery, z čoho vyplýva nemožnosť odovzdať užívacie práva. „Ide tiež o neochotu vlastníkov založiť združenie, respektíve splnomocniť spoluvlastníkov prevziať užívacie práva či plnenie si zákonnej povinnosti vyplývajúcej z príslušného zákona,“ vysvetľuje.
V rámci monitorovania a ochrany OZ počas vlaňajšieho rojenia podkôrnych škodcov nainštaloval vyše tristo prevádzkových feromónových lapačov. Do nich odchytil 2 659-tisíc imág lykožrúta smrekového, 9 648-tisíc lykožrúta lesklého, 68-tisíc lykožrúta severského a 24-tisíc drevokaza čiarkovaného.
„V Turzovke a Starej Bystrici sme prvýkrát aplikovali špeciálny prípravok, ktorý nahrádza predchádzajúci chemický a smeruje k uprednostňovaniu ekologických – biologických spôsobov ochrany lesa s využitím entomopatogénnej huby parazitujúcej na hmyze,“ hovorí.
V rámci metód integrovanej ochrany lesa položili pracovníci lesov 136 kusov klasických lapákov a insekticídne siete. „Okrem opatrení proti podkôrnym škodcom pre zmapovanie výskytu a spresnenie prognózy možnej gradácie početnosti inštalovali lapacie kôry na škodcu ihličnatých sadeníc – tvrdoňa smrekového, ktorý v niektorých oblastiach spôsobuje vážne problémy pri zalesňovaní plôch po rozsiahlych smrekových kalamitách.
OZ Čadca vlani spracoval celkom 117 344 kubíkov drevnej hmoty Z toho bolo 7 741 kubíkov výchovných ťažieb v porastoch do 50 rokov, 101 643 m3 tvorilo kalamitné drevo. V závere uplynulého roka pribudlo na Kysuciach približne 13-tisíc kubíkov novej kalamity vplyvom silného vetra. „Z pozorovania a skúseností za posledné roky sa dajú očakávať abnormálne klimatické výkyvy počasia, najmä čo sa týka silného vetra, sucha, prívalových dažďov, čo môže následne negatívne ovplyvniť stav lesných porastov a tým aj vznik ďalších kalamít,“ dodal Rezek.
Vlani zaevidovali 48 prípadov krádeží dreva a nepovolenej ťažby. V 11-tich prípadoch išlo o známeho páchateľa. „Z lesných porastov v užívaní OZ Čadca (kmeňových štátnych i neštátnych neodovzdaných) odcudzili, alebo bez povolenia vyťažili celkom 1 865 m3 dreva, z toho pri 961 kubíkoch išlo o páchateľov, ktorých identita je známa.