TURZOVKA. Dvadsať rokov rozostavanú základnú školu v Turzovke - Závodí, ktorá sa postupne mení na ruinu, chceli prestavať na byty. V prvej etape ich plánoval potenciálny investor, s ktorým mesto rokovalo, do konca vlaňajšieho roka dokončiť okolo dvadsať. Faktom je, že byty nie sú a škola chátra.
Napriek snahe samosprávy i investora čo najviac priblížiť projekt prestavby školy na moderné a kvalitné byty rôznych veľkostných kategórií, sa nenašlo dostatok klientov, ktorí prejavili záujem o kúpu bytu. Svoju úlohu pravdepodobne zohrala aj celková sociálno-ekonomická situácia. Väčšina sa zaujímala o nájomné bývanie, a tak sa celý plán musel modifikovať a prispôsobiť požiadavkám a ekonomickej situácii. Celý bytový dom mal mať tri samostatné vchody do vnútorne oddelených blokov po približne 17-20 bytov. V prvej etape plánovali dobudovať prvý s počtom asi 20 bytov, čím sa mali uspokojiť doterajší záujemcovia o nájomné bývanie. Súčasťou prvej etapy mala byť aj strecha a celková fasáda, úprava okolia s prístupovou komunikáciou a parkovacími miestami.
Byty mesto potrebuje
Bytová otázka je pre budúci rozvoj mesta jedna z kľúčových. Existovala reálna šanca poskytnúť nové bývanie prvým záujemcom už v závere uplynulého roku.
Mesto bolo ochotné rokovať o znížení ceny rozostavanej nehnuteľnosti a pozemkov, ktoré stanovil súdnoznalecký posudok bývalého Obvodného úradu v Žiline len za podmienok, že investor vybuduje požadovanú infraštruktúru ako súčasť 1. etapy výstavby bytov v rokoch 2014-2015. Investor mal dať posledné slovo po overení možnosti získať dlhodobo návratné zdroje cez ŠFRB, ktoré zákon umožnil čerpať nielen fyzickým osobám a obciam, ale aj právnickým osobám či developerom ako formu podpory nájomného bývania, ktoré v porovnaní s ostatnými členskými krajinami EÚ u nás výrazne zaostáva.
„Čo sa týka prestavby nedostavanej školy, ľady sa nikam nepohli. S potenciálnym investorom sme už pred koncom roku rokovať nestihli napriek tomu, že sme sa na stretnutí dohodli. Napokon, ani z jednej strany nenastali nové skutočnosti, či už pozitívne alebo negatívne, ktoré by nás doviedli k rokovaciemu stolu,“ informoval viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka. Nakoľko mesto už neviaže Memorandum o spolupráci z roku 2012, projektový zámer chce investorom ponúknuť na „voľný trh“. „Prestavba uvedeného objektu na byty je pre samosprávu jediným možným riešením ako túto 25-ročnú stavbu zmysluplne využiť v prospech mesta a jeho obyvateľov. Záujem o riešenie bytovej problematiky je stále tak zo strany obyvateľov, ako aj mesta. Máme zatiaľ vytypované 2 - 3 nové firmy, ktoré chceme s našou ponukou osloviť,“ dodal.
Predať školu sa nepodarilo
Školu v Závodí, ktorú začali stavať ešte v roku 1991, a štát tam preinvestoval 40 miliónov korún, sa usiloval štát už dlhší čas predať. Malo v nej byť 24 tried, čo by v minulosti uľahčilo situáciu, keďže deti v Turzovke chodili do školy na dve zmeny. Postupne sa budova menila na ruinu. Na dokončenie nemali peniaze ani štát, ani mesto. Bývalý Obvodný úrad v Žiline zverejnil ešte v júni 2012 prvú ponuku na predaj.
Ani na druhú (cena bola znížená o približne 30 percent), nik nereagoval, preto úrad iniciatívu mesta uvítal. Stavenisko školy, ktoré chátra, predstavuje riziko z hľadiska bezpečnosti. Ide o nezabezpečený objekt, mesto preto zverejnilo upozornenie pre obyvateľov, aby nevstupovali do areálu z dôvodu ohrozenia života.