Rozhodcovia sú často podrobení kritike za svoje výkony, a to na svetovej či regionálnej úrovni. Inak to nie je ani na Kysuciach a i to je jeden z dôvodv, prečo ObFZ Kysúc zápasí s nízkym počtom arbitrov.
O práci rozhodcu a hlavne o víziách do ďalších rokov sme sa rozprávali s čerstvým kormidelníkom rozhodcov Jánom Súhradom.
Na decembrovej volebnej konferencii ObFZ Kysúc vás delegáti kysuckého futbalu zvolili za šéfa rozhodcov. Čo vás priviedlo k tomu, že ste kandidovali na tento post?
- Bol som oslovený viacerými na sebe nezávislými funkcionármi družstiev, či by som nešiel kandidovať na tento post. Keďže som cítil dosť veľkú podporu zo strany klubov a snahu o zmenu predsedu KR, rozhodol som sa kandidovať. Bolo to prvýkrát, kde bol tento post na konferencii volený priamo zástupcami klubov a Radou ObFZ. Napokon som bol zvolený v prvom kole, za čo sa chcem zástupcom klubov poďakovať.
Rozhodcovia bývajú pravidelne najkritizovanejším článkom najpopulárnejšej hry na svete. Nemáte z tohto dôvodu obavy pred touto funkciou?
- Áno je to pravda, v podstate za všetko, čo sa udeje na hracej ploche, zodpovedajú rozhodcovia. Či už je to niečo „pokazené“, alebo naopak „vydarené“. Je škoda, že ľudia si vždy vyberú len tie horšie okamihy, o ktorých dokážu polemizovať dlhý čas, nikdy nevyzdvihnú pri výbornom stretnutí aj výkon rozhodcov. A dovolím si tvrdiť, že k výbornému stretnutiu napomáha aj výkon rozhodcov. Či už je to plynulosťou hry, citom pre rozhodovanie, správnymi rozhodnutiami. Preto treba s rozhodcami pravidelne komunikovať, neustále ich vzdelávať a sami rozhodcovia musia pochopiť, že oni sú servis pre kluby. Naopak, kluby musia pochopiť, že rozhodca je na stretnutí na to, aby rozhodoval a nie, aby niesol následky za výkony hráčov. Ak toto rozhodcovia a kluby pochopia, nemusím mať žiadne obavy z funkcie.
V minulom volebnom období viedol komisiu rozhodcov Jozef Čuboň. V čom nadviažete na jeho prácu a čo by ste naopak chceli zmeniť?
- S Jozefom Čuboňom sme spolu pracovali štyri roky v komisii rozhodcov. Ak bol nejaký problém v samotnej komisii, tak sme spolu diskutovali a snažili sa nájsť schodné riešenie. V jeho práci by som chcel pokračovať, okrem iného napríklad v organizovaní turnaja rozhodcov. Čo by som chcel zmeniť? Ako som už spomenul, pracovali sme spolu štyri roky a na viacero vecí sme mali rovnaký názor, snáď musíme dať viac možností mladým rozhodcom, viac sa im venovať. Chcem zlepšiť komunikáciu medzi rozhodcami, ktorí pôsobia vo vyšších súťažiach a rozhodcami na úrovni oblastného zväzu. Som otvorený pre akúkoľvek konštruktívnu debatu so zástupcami klubov ohľadom rozhodcov a rozhodovania a takto zmenšiť tú pomyselnú bariéru medzi rozhodcami a klubmi. Treba o problémoch debatovať a snažiť sa im predchádzať, nie len sa sťažovať a až potom riešiť. Dnes je všetko o komunikácii.
Ako sme už spomenuli, práca rozhodcu je ťažká, z tohto dôvodu i náš zväz stále zápasí s nízkym počtom arbitrov. Krátko po zvolení do funkcie ste začali pracovať na tejto agende, keď sa už začali objavovať plagátiky o nábore nových rozhodcov. Prihlásil sa už niekto, prípadne, kde plánujete hľadať nových adeptov?
- Práca rozhodcu je naozaj ťažká, ale na druhej strane aj krásna. Stretávate sa s množstvom ľudí, ste stále v centre futbalového diania. Nie je to len ten krik na rozhodcov... Ja vidím potenciál nových rozhodcov hlavne priamo v kluboch. Je to všetko len o komunikácii. V každom klube je niekto, kto by mal chuť skúsiť rozhodovanie, či už sú to bývalí „vyslúžilí“ hráči, alebo hráči po zraneniach, treba len a len komunikovať, nebáť sa a skúsiť to. Ďalšia možnosť je už spomínaný plagátik. Snažili sme sa rozniesť tieto plagátiky po všetkých stredných školách, kde chceme osloviť hlavne mladú generáciu rozhodcov. Doposiaľ sa nám prihlásilo sedem nových adeptov. Týmto by som chcel osloviť aj ďalších: ak máte záujem dajte o sebe vedieť, nebojte sa a prihláste sa na školenie nových rozhodcov, ktoré sa začína 7. 2. 2014.
Futbalové zápasy, samozrejme, rozhodujete aj vy. V čom je táto práca najťažšia?
- Najťažšia? (smiech) Ja mám šťastie na mojich kolegov rozhodcov, s ktorými si dobre rozumieme, či už v súkromnom živote alebo rozhodcovskom. Od tohto sa všetko odvíja, je to cesta na stretnutie, spoločné témy na rozhovory, samotné rozhodovanie. Ak dokážete nájsť takúto zhodu, tak práca rozhodcu je o čosi ľahšia. Ale predsa je tu niečo, sú tu ešte stále niekde jednotlivci, ktorí ponímajú rozhodcu ako „nútené“ zlo. Mali by sme všetci pochopiť, že rozhodca je „len“ človek a tiež môže v danom momente urobiť chybu. Je len na nás, ako to zoberieme. V tomto je to ťažké.
Sporných momentov je vo futbale stále veľa, či už na regionálnej, celoslovenskej i medzinárodnej úrovni. Veľa sa diskutuje o zavedení videozáznamu, ktorý by mohol počas priebehu zápasu skontrolovať rôzne sporné situácie. Aký máte na to názor?
- Ja som osobne zástancom modernej techniky, či už je to projekt elektronizácie zápisov o stretnutí (ISSF), ktorý pilotne na Slovensku otvoril pre náš ObFZ v spolupráci so SFZ predseda ObFZ Stanislav Špila. Preto je môj názor na videozáznam kladný, treba ale citlivo rozhodnúť, do akej miery by sa dal využiť priamo na stretnutí. Musíme si uvedomiť, že ak stretnutie má trvať 90 minút, tak používaním tohto prostriedku by sa ľahko predĺžil na x minút. Ďalšia vec je kvalita techniky. Neraz, keď pozeráme futbalové stretnutie v televízií, tak aj po opakovanom zázname môžu mať viacerí ľudia rozdielny názor na danú situáciu. Takže videozáznam áno, ale len na jasne preukázateľné situácie. Mám na mysli napr. situácie pri dosiahnutí gólu.
V prvý februárový deň sa v športovej hale v Kysuckom Novom Meste uskutoční futbalový turnaj rozhodcov a delegátov ObFZ Kysúc. Čo čakáte od tejto akcie?
- Je to už štvrtý ročník a musím povedať, že už sa naozaj na tento deň teším. Opäť sa stretnú rozhodcovia Kysúc zo všetkých súťaží, v ktorých pôsobia. Takto sa utužujú vzťahy medzi samotnými rozhodcami, keďže moc možností, kde sa všetci môžu stretnúť, už nie je.
Rozhodcovia majú možnosť diskutovať medzi sebou o situáciách a zážitkoch zo stretnutí a koniec-koncov, niektorí si po turnaji povedia, že je najvyšší čas na zimnú prípravu.
Futbal je váš život, určite si ho pozriete aj v televízii. Máte nejaký obľúbený tím v rámci Slovenska či na medzinárodnej scéne?
- Dnes je možnosť sledovať v televízii prenosy takmer každý deň. Ja osobne si pozriem rád stretnutia tak povediac z každého súdka, pokiaľ mi to dovolí čas. Ale najradšej, či už v televízii, alebo naživo, si pozriem MŠK Žilina.