ČADCA. Severoslovenské vodárne a kanalizácie (SEVAK) v júni 2010 odovzdali do užívania stavbu, ktorá si vyžiadala takmer 100 miliónov eur a ktorú mnohí označili za stavbu storočia. Obce sa postupne pripájajú na vodu a kanalizáciu, záujem ľudí však nie je taký, aký sa očakával. Číslo je stále nízke a hrozí, že stavba financovaná z peňazí EÚ sa môže dostať do ťažkostí, ak sa nepripojí dostatočný počet domácnosti.
V niektorých obciach je záujem minimálny
V rámci stavby Dodávka pitnej vody a odkanalizovanie Horných Kysúc vybudoval SEVAK 230 kilometrov verejnej kanalizácie a 191 kilometrov vodovodného potrubia, čo predstavuje 6 994 kanalizačných a 3986 vodovodných prípojok. Pribudli čistiarne odpadových vôd v Čadci a v Turzovke, nové vodojemy v Rakovej, Podvysokej, Turzovke-Bukovine a v Skalitom. Ďalšie vodojemy vo Svrčinovci a Čiernom zrekonštruovali. Na skupinových vodovodoch a rozvodných vodovodných sieťach osadili 44 dotláčacích čerpacích staníc. Na kanalizačných zberačoch a miestnych kanalizačných stokách urobili 56 čerpacích staníc odpadovej vody.
Z 15 obcí sa v deviatich pohybuje napojenosť na verejnú kanalizáciu nad 50 %. „Tam vlastníci nehnuteľností zodpovedne pristúpili k tejto povinnosti a súčasne pochopili výhody napojenia na verejnú kanalizáciu. Naopak, sú obce, napríklad Olešná s napojenosťou 35,0 % a Makov s 34,8 percentami,“ informuje hovorca SEVAK-u Jozef Vrábel.
Hovorí, že napojenosť na verejnú kanalizáciu je aj výsledkom práce a prístupu starostov, ktorí majú záujem, aby boli obce čisté. Aby sa nelegálny vývoz obsahu žúmp stal minulosťou a zlou spomienkou na prístup k životnému prostrediu.
Problém je aj s verejným vodovodom
„Neuspokojivý stav je aj pri napojenosti na verejný vodovod. Z 15 obcí iba v štyroch je nad 50 %. V priebehu výstavby starostovia požadovali, aby sa počet vybudovaných vodovodných odbočení zvýšil. Naša spoločnosť vyšla v ústrety tejto požiadavke. Preto nás teraz prekvapuje fakt, že napojenie na verejný vodovod je vo viacerých obciach nízky (Zákopčie 11,2 %, Olešná 14,8 %, Vysoká nad Kysucou 32,9 %, Čierne 29,1 %, Skalité 24,2 %, Dlhá nad Kysucou 5,1 %),“ hovorí.
V snahe riešiť tieto problémy, SEVAK v roku 2013 spracoval akčný plán, ktorého cieľom je zvýšiť napojenosť na verejný vodovod a kanalizáciu. „Jednou z aktivít bude okrem iného možnosť nahlásiť vlastníkov nehnuteľností, ktorí sa neoprávnene napojili na verejnú kanalizáciu, prípadne oznámili iné podnety a to na bezplatnú telefonickú linku, alebo prostredníctvom formulára zverejneného na našej webovej stránke. Každý takýto podnet preveríme, vyvodíme dôsledky a urobíme nápravu,“ informuje.
V tomto roku skompletizujú zoznamy nenapojených vlastníkov nehnuteľností, ktoré predloží starostom obcí. „V prípade, keď sa vyčerpajú všetky možnosti a vlastníci nehnuteľností sa aj naďalej budú odmietať pripojiť na verejnú kanalizáciu, budeme predkladať na okresný úrad podnety na dopustenie sa priestupku, za ktorý vlastníkovi hrozí pokuta do výšky 331 eur,“ povedal.
V prípade, ak sa cieľ projektu napojenosti nedosiahne, hrozí riziko, že budú musieť vrátiť poskytnuté finančné prostriedky EÚ. Keďže akcionármi SEVAK-u sú výlučne obce a mestá, je nutné, aby starostovia tento proces systematicky pozitívne ovplyvňovali,“ dodal Vrábel.