KRÁSNO NAD KYSUCOU. Prvá písomná zbierka o Krásne nad Kysucou je z roku 1325. Aká bola história sa však snaží mesto zisťovať aj s pomocou obyvateľov. Postupne chce z rôznych dokumentov, fotografii a ďalších materiálov vytvoriť databázu a archív. Primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa informoval, že ľudí požiadali prostredníctvom internetu o pomoc pri zbieraní informácii o svojom meste, čo prinieslo svoje ovocie. Príkladom je listina - Pittsburská dohoda, ktorú našli na internete a ktorú podpísal aj rodák z Krásna Andrej Šustek.
Podľa informácie Vincencie Hornišovej išlo o politickú dohodu, ktorú 31. mája 1918 v americkom Pittsburghu podpísali zástupcovia Slovenskej ligy v Amerike, Českého národného združenia a Zväzu českých katolíkov s Tomášom G. Masarykom. Text dokumentu sformuloval v rámci svojej návštevy USA T. G. Masaryk. Schvaľovala spojenie Slovákov a Čechov v samostatnom štáte, v ktorom malo mať Slovensko vlastnú administratívu a snem. Hoci zo slovenského hľadiska znamenala ústup od hlavných požiadaviek Clevelandskej dohody, zaručovala Slovákom širokú samosprávu a slovenčinu ako úradný jazyk na školách, v úradoch a vo verejnom živote.
Originál dohody priniesli na Slovensko zástupcovia amerických Slovákov na krátky čas v roku 1938 a 1991. Zástupcovia Slovenskej ligy v Amerike ho odovzdali 9. septembra 2007 do amerického historického múzea – Heiz Museum. Primátor Grapa odporučil hľadať informácie o Andrejovi Šustekovi na americkej internetovej stránke, ktorá eviduje všetkých prisťahovalcov do Ameriky z Európy na prelome 19. a 20. storočia. Vysvitlo, že nastúpil 17. októbra v roku 1905 na loď v Brémach v Nemecku a vylodil sa 24. októbra v New Yorku na Ellis Island v USA. Ako cieľovú destináciu na palubnom lístku uviedol Chicago. Mal pri sebe 10 dolárov, keď prišiel do USA bol slobodný a mal 24 rokov. V čase podpísania Pitsburskej dohody v roku 1918 bol 37-ročný. V Krásne nad Kysucou chcú teraz nájsť pohľadnicu, ktorú mal poslať domov v roku 1905, keď odchádzal do Ameriky z prístavu Brémy.
Ako informoval primátor, budú radi, keď sa im podarí získať s pomocou obyvateľov čo najviac fotografií, článkov, ktoré im pomôžu zmapovať históriu mesta. Po dokončení si všetky tieto informácie a dokumenty budú môcť pozrieť záujemcovia na internetovej stránke mesta.