Niekedy stačí pár slov a štipka inšpirácie k tomu, aby sa podarilo dobré dielo. O to väčšie je vtedy, keď sa pomôže tým, ku ktorým sa osud zatiaľ otáčal chrbtom. Svoje o tom vedia v Náruči v Čadci, kde klopú na dvere ľudia, ktorí si nedokážu pomôcť so svojou bolesťou. Psychickou, i fyzickou. Pretože niekedy dokáže aj srdce veľmi bolieť.
Náruč pomohla takmer tisícke ľudí
Poradensko-tréningové centrum Náruč v Čadci poskytuje svoje bezplatné služby už od roku 2005. „Odvtedy vyhľadalo našu pomoc 943 jednotlivcov alebo rodín ohrozených domácim násilím. Poskytujeme špecializované sociálne, právne a psychologické poradenstvo, ako aj celý rad aktivít. Ide napríklad o podporné skupiny pre ženy, detské skupinky, sanačné programy pre rodiny ohrozené domácim násilím a sociálnym vylúčením, bezplatné denné letné tábory pre deti našich klientok, preventívne programy pre žiakov ZŠ, študentov SŠ a deti v MŠ. Tiež dobrovoľnícke programy, vzdelávacie aktivity pre profesionálov, osvetové aktivity či sieťovacie stretnutia odborníkov,“ hovorí sociálna pracovníčka Stanka Klieštiková.
Spolu s pomáhajúcimi organizáciami z kysuckého regiónu sa im darí riešiť zložité prípady ohrozených detí a rodín v rámci spolupracujúcej siete, ktorá funguje už vyše 5 rokov. „Veľmi dobre funguje aj čoraz širšia svojpomocná sieť firiem, priaznivcov a podporovateľov z radov širšej verejnosti. Pomáhajú nám hľadať prácu pre naše klientky, prípadne poskytnú finančné a hmotné dary. Jednou z nich je aj žilinská firma SOAR, ktorá pre tri rodiny z Kysúc darovala elektrospotrebiče. V našej databáze vedieme veľa takých, ktoré sa ocitli v hmotnej núdzi. Pri výbere napokon rozhodlo, že s týmito dlhodobo pracujeme aj v rámci terénnej sociálnej práce, poznáme ich životnú situáciu. Vieme, že sa ju snažia aktívne riešiť, a teda majú všetky predpoklady, aby dary využili efektívne a v maximálnej miere. Nachádzajú sa v hmotnej núdzi dlhodobo a to najmä z dôvodu, že ide o neúplné rodiny s malými deťmi, ktoré si vyžadujú plnú rodičovskú starostlivosť. I keď viaceré problémy sa podarilo u nich už vyriešiť, stále trpia nedostatkom pracovných príležitostí, obmedzeniami vyplývajúcimi z práce na zmeny či zdravotnými problémami,“ vysvetľuje. Dodáva, že toto všetko má za následok veľmi sťaženú ekonomickú situáciu a nedostupnosť vybavenia domácnosti, ktoré je pre bežné rodiny samozrejmosťou: „Práve z tohto dôvodu si ženy vybrali elektrospotrebiče, ktoré im v domácnosti chýbali, alebo už dosluhovali. Veľmi sa tomuto daru potešili a my spolu s nimi. Ceníme si prístup jednotlivcov aj firiem. To, že si uvedomujú svoju spoločenskú zodpovednosť a dokážu sa podeliť s tými, ktorí potrebujú pomoc.“
Dva roky varili na dvojplatničke
Jednou z tých, ktoré sa mohli tešiť z nového elektrospotrebiča, bola aj 35-ročná mama dvoch detí z Poviny. „Neviete si ani predstaviť, aký je to dar pre moju rodinu. Dva roky sme totiž varili na dvojplatičke,“ teší sa vyučená kuchárka. S radosťou v hlase hovorí, že prvým jedlom, ktoré pripraví na novom sporáku bude bábovka pre deti. Synček je predškolák, dcérka chodí do 5. ročníka základnej školy. „Dôvodom rozvodu s manželom bolo to, že nás fyzicky a psychicky týral. Chcem apelovať na ženy, aby sa nebáli a nenechali si takto ubližovať. Som rada, že existuje také fantastické zariadenie, ako je Náruč, kde mi pomohli pri riešení mojich problémov a presvedčili ma o tom, že vždy existuje nejaká cesta k lepšiemu životu. Ich pomoc je obrovská. Aj čo sa týka detí z týraných či sociálne odkázaných rodín. Organizujú pre ne Mikuláša, letné tábory, nám rodičom zasa poskytujú právnu pomoc. Je im skutočne za čo poďakovať. Rovnako aj tým, ktorí sa s nimi spojili pre dobrú vec a vďaka ktorým môžem dnes upiecť svojim deťom bábovku,“ dodáva šťastná mama. Radosť majú aj ďalšie dve mamičky, ktorým pomohla spomínaná žilinská firma. „Mám 17-ročného syna, takisto žijeme sami a patríme k sociálne odkázaným. Doslúžila nám chladnička a tak sme sa novej veľmi potešili,“ s dojatím hovorí 44-ročná Anna z Čadce.
Konateľ žilinskej firmy SOAR Jozef Ďuriš hovorí, že nejde o prvý prípad, keď takýmto spôsobom pomohli. Okrem troch kysuckých rodín sa mohli z takejto pomoci minulý týždeň tešiť napríklad aj ďalšie dve z okolia Bytče. Úspešná a prosperujúca firma sa rozhodla pomôcť v núdzi, pritom však ukázala, čo napokon odznelo aj v čadčianskej Náruči, aká dôležitá je solidarita bohatšieho s chudobným. Jozefa Ďuriša slová vďaky síce potešili, ale ako hovorí: „Človek dostáva odmenu za vykonaný dobrý skutok už v radosti, ktorú z neho cíti.“