Knihovníčky v ňom našli okrem kníh z knižnice aj darované publikácie a časopisy.
KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Na námestie do Kysuckého Nového Mesta pribudla ešte v novembri zaujímavá skrinka – bibliobox. Čitatelia mestskej knižnice tak môžu vracať knihy 24 hodín denne sedem dní v týždni. „Úlohou biblioboxu je byť čo najbližšie k ľuďom. Cez námestie prechádza denne veľké množstvo študentov, ktorí majú zapožičané romány, na ktoré čaká veľa ďalších čitateľov. A napríklad práve táto skupina zabúda prísť do knižnice včas vrátiť knihu. K literatúre sa potom nedostanú ďalší čitatelia,“ vysvetlila riaditeľka Mestskej knižnice v Kysuckom Novom Meste Dušana Šinalová. Knižnicu chceli takouto formou sprístupniť aj handicapovaným obyvateľom či mamičkám s kočíkom. Vrátiť knihy do biblioboxu je niekedy jednoduchšie ako nájsť si čas a ísť do knižnice.
Čitateľský preukaz vhadzovať netreba
Knihy z biblioboxu vyberajú každý deň. Vďaka evidencii a informačnému systému vedia zistiť, kto knihu vrátil. „Každá kniha má vlastné a jedinečné prírastkové číslo. Preto nemusia čitatelia vhadzovať do boxu aj čitateľské preukazy. Informáciu o odpísaní kníh z čitateľského konta dostane každý, kto uviedol pri zápise svoju emailovú adresu,“ vysvetlila Šinalová.
Pred niekoľkými dňami hovorili v mestskej knižnici o využívaní biblioboxu. „Veľmi nás teší, že plní svoju úlohu zatiaľ svedomito, a že aj naši čitatelia ho využívajú a zvyšuje sa tak obrat knižničného fondu. Od nainštalovania v novembri bolo len pár dní, ktoré by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky, kedy sa v boxe žiadne knihy či časopisy nenachádzali,“ pokračovala riaditeľka. Spočiatku ho využívali deti zo zvedavosti, a tak sa v ňom nachádzalo aj 20 kníh denne. Dnes sa podľa Šinalovej počet ustálil na osem, čo sú v priemere knihy od troch čitateľov, po víkende nájdu v biblioboxe aj viac kníh. „Veríme, že cez víkend slúži najmä študentom, ktorí prídu z internátu domov a obyvateľom okolitých obcí, ktorí prídu do mesta na nákup a radi spoja dve užitočné veci. Zabijú tak dve muchy jednou ranou, nielen že vrátia knihy včas a nedostanú upomienku, ale vrátia aj knihy, na ktoré už niekto čaká,“ konštatovala Šinalová. Len raz sa stalo, že v biblioboxe našli knihu, ktorá nebola z mestskej knižnice. Čitateľ, ktorý ju tam vhodil sa však nemusí obávať, podľa pečiatky v mestskej knižnici zistili, z ktorej školskej knižnice kniha je a doručili ju tam. „To, kto do boxu vhodil knihy zistíme veľmi ľahko. Každá kniha z nášho fondu má svoj unikátny čiarový kód,“ vysvetlila riaditeľka.
V biblioboxe našli aj darované knihy
Pokračovala, že ich potešilo, že v biblioboxe našli aj niekoľko darovaných kníh a časopisov. „Takého darovanie je anonymné, lebo nezistíme, kto ich vhodil. Práve v stredu sme tam našli krásne obrázkové publikácie o vlakoch a histórii slovenských železníc, predtým sa tam nachádzali slovenské ženské romány, ale aj klasika,“ informovala. V mestskej knižnici by uvítali aj v budúcnosti takéto dary. Najmä tie, ktoré vyšli len nedávno, teda po roku 2000. Práve tie podľa slov riaditeľky tešia čitateľov najviac. „Nie je v našich silách kúpiť či zohnať všetko, či vyšlo na knižnom trhu. Pravidelne budeme uverejňovať na našej webovej stránke zoznam kníh, ktoré chce knižnica doplniť do svojho fondu. Tento zoznam bude slúžiť čitateľom, ktorí budú chcieť pomôcť knižnici formou daru, či už daný titul kúpia alebo nájdu v doma v polici,“ uviedla Šinalová. Pôjde podľa nej o knihy na povinné čítanie, ktoré nevyšli v reedícii. Tie čo majú v knižnici k dispozícii sú už opotrebované a teda nie je ich možné zohnať inak ako darom. Tiež o knihy, ktoré sú už v kníhkupectvách vypredané ale čitatelia majú o ne zvýšený záujem.
„Na Kysuciach sme jedinou knižnicou s takýmto typom biblioboxu, zatiaľ neplánujeme kúpu ďalšieho. Takúto službu však nájdete v neďalekej Žiline a Bytči,“ dodala Šinalová.