ČADCA. V kysuckom regióne takmer niet mesta či obce, kde by sa v predajniach nepredávali aj poľské potraviny. Kým voľakedy museli ísť za nimi kupujúci za hranice, teraz ich majú rovno „pod nosom“.
Obyvatelia si na pojazdné predajne už zvykli
Do prihraničných obcí už tradične prichádzajú poľskí predajcovia, ktorí praktizujú ambulantný predaj. Hygiena či účet z registračnej pokladne sú pre kupujúcich nepodstatné. Najdôležitejšia je cena. Poliaci ponúkajú široký sortiment od mäsa, zeleniny, syrov a mliečnych výrobkov, cukroviniek, až po kožušiny, záclony, oblečenie. Ich príchod väčšinou hlásia miestne rozhlasy. Ľudia však takúto reklamu ani nepotrebujú počuť, keďže ide spravidla o rovnaký deň v týždni. Zvyknú ich už čakať.
Poľské mäso ponúkajú aj viaceré kysucké mäsiarstva. I keď majú na dverách oznam, že predávajú slovenské, poľské dodávky, ktoré ich zavčasu ráno zásobujú, hovoria o opaku.
Inšpektori vraj kontrolujú pôvod mäsa
Ako informovala riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Čadci Jana Ščuryová, ich inšpektori kontrolujú v obchodnej sieti mäso a mäsové výrobky aj z pohľadu vysledovateľnosti. Zisťujú, či sa k mäsu v predajni nachádzajú nadobúdacie doklady, na ktorých je uvedený ich pôvod, správne označenie povinnými údajmi a identifikačnou značkou prevádzkovateľa. „Vykonávame úradne kontroly v predajniach, ktoré prijímajú produkty živočíšneho pôvodu, nespracovanej zeleniny a ovocia, ktorej príchod nám je príjemca povinný nahlásiť vopred elektronicky, najneskôr 24 hodín,“ povedala. Podľa jej slov majú skúsenosti, že popri predaji mäsa a mäsových výrobkov pôvodom zo Slovenska sa ponúkajú na trh aj tie z Poľska, Česka a iných štátov. „Ak v čase kontroly zistíme, že sa ponúka na predaj len poľský tovar a na výveske (reklame) je uvedené slovenské mäso a mäsové výrobky, vtedy predávajúci, respektíve podnikateľ, porušil ustanovenia zákona o potravinách,“ povedala Ščuryová. V súvislosti so súčasným africkým morom ošípaných, ktorý sa vyskytol aj v Poľsku informovala, že ide o vírusovú nákazu, ktorá postihuje populácie domácich ošípaných a diviakov.
Pri kontrolách im pomáhajú policajti
„Vykonávame kontroly dovozu bravčového mäsa a potravín živočíšneho pôvodu do prevádzok a obchodnej siete či nepochádzajú z infikovaných oblastí. Prevádzkovateľov a spracovateľov, ktorí vyrábajú produkty z bravčového mäsa sme úradným listom informovali a upozornili na problém. Pri kontrolách prepravy potravín, ktorú vykonávame v spolupráci s policajtmi na cestách v blízkosti hraničných prechodov sa zameriavame na dovoz mäsa a potravín,“ informovala. Ako ďalej povedala podieľajú sa na plnení opatrení, ktoré vydala Európska komisia. Zároveň sa riadia usmerneniami hlavného veterinárneho lekára na zvýšenie intenzity kontrol smerujúcich proti zavlečeniu nákazy do chovov v regióne. „Ide o kontroly pohybu osôb, motorových vozidiel, premiestňovania ošípaných, zabezpečenie chovov proti kontaktu s voľne žijúcimi zvieratami, ochranu fariem a zvierat pred nákazou vírusom o moru. Okrem toho spolupracujeme s poľovnými združeniami a súkromnými veterinárnymi lekármi v súvislosti s vykonávaním zvýšeného monitoringu chovov ošípaných a diviakov,“ dodala.