ČADCA. Mestskí policajti v Čadci majú rovnako ako ich kolegovia v iných mestách problém so sprejermi. „Tí striehnu na pohyb policajných hliadok, využijú „svoju“ chvíľu, stačí im krátky čas, aby znečistili objekt, a keď sa im podarí uniknúť, majú pocit víťazstva, hovorí Marcela Voreková z Mestskej polície v Čadci. Podľa jej slov nepomáha ani sprísnenie trestov. Vysvetľuje, že nejde o „osamelých bežcov“, ale riadnu organizáciu, ktorá si pohyb polície hlási. „Najúčinnejšie by zrejme bolo natrieť všetky dostupné miesta antisprejovou farbou. Zdá sa, že forma boja proti sprejerom pomocou právnych noriem sa míňa účinku. Prijaté sankcie skôr podnecujú adolescentov ku skúškam odvahy a posúvajú hranice ich adrenalínových dobrodružstiev. Myslíme si, že „boj“ s nimi by mal zahŕňať najmä preventívnu stránku. Napríklad vo forme diskusií o ochrane kultúrnych pamiatok či verejného majetku. Tiež ponúknutia možností pre tvorbu graffiti na legálnych plochách. Aby však boli pre writerov podnetné, mali by byť umiestnené na frekventovaných miestach. Stáva sa totiž, že pokiaľ je plocha vyčlenená mestom nezaujímavá, zostáva nevyužitá,“ informuje.
Keďže tvorba graffiti sa stáva problémom pri poškodzovaní historických budov, cudzieho majetku a podobne, podľa jej slov by pri prichytení autora pri takomto čine boli účinnejšie tzv. alternatívne tresty, napríklad formou verejnoprospešných prác. „Väčšina týchto delikventov je totiž v adolescentnom veku a tresty, ktoré plynú z trestného zákona, sa nám pri takejto činnosti zdajú neadekvátne,“ hovorí.
Vnímanie graffiti tvorby ako umenia či delikvencie závisí podľa jej slov nielen od pohľadu spoločnosti, tiež od samotných tvorcov: „Existujú viaceré skupiny writerov – od tých najlepších a najskúsenejších, až po mladých, ktorí v tejto oblasti zbierajú prvé skúsenosti. Nie je preto celkom korektné označovať všetkých za vandalov či delikventov. Skúsenejší sa totiž od tvorby začínajúcich mladých často dištancujú a nesúhlasia s ich prejavom „všade, kde sa dá“, pritom často poškodzujú napríklad historické budovy. Samozrejme, aj medzi skúsenými writermi sa nájdu takí, ktorí praktizujú svoju tvorbu najmä na vlakoch či ilegálnych plochách, zriedka však na historických pamiatkach. Nie však s cieľom poškodiť či zničiť cudzí majetok, skôr umiestniť svoje dielo tam, kde je viditeľné a môže osloviť okoloidúcich.“
V Čadci za posledný rok poškodili sprejeri aj niekoľko dopravných značiek. Hliadka mestskej polície napríklad 28. februára o 21.45 hodine spozorovala dvoch mladíkov za obchodným centrom Kaufland, pričom jeden z nich sprejoval trafostanicu, druhý dával pozor. „Po spozorovaní hliadky sa dali na útek cez rieku Kysuca smerom na Moyzesovu ulicu, kde ich policajti zadržali. Išlo o Čadčanov vo veku 20 a 21 rokov. „Pre podozrenie zo spáchania trestného činu poškodzovania cudzej veci ich predviedli na Obvodné oddelenie PZ v Čadci,“ dodala Voreková.
Autor: ih