ČADCA. V Čadci čoskoro pribudne 99 bytov, ktoré stavajú na mieste bývalej materskej školy, ktorá bola v dezolátnom stave a ohrozovala obyvateľov sídliska Kýčerka. „V roku 2010 sme dali do užívania 66 a o rok neskôr 34 bytov. K dnešnému dňu evidujeme 353 žiadostí o nájomné byty, zatiaľ iba od obyvateľov mesta Čadce. Na najbližšom zasadnutí komisie budú predložené na vyjadrenie niekoľko žiadostí aj od obyvateľov z iných obcí,“ povedala hovorkyňa Čadce Silvia Cisáriková.
Prestavbu materskej školy na byty v súčasnosti riešia aj vo Vysokej nad Kysucou. „Pripravujeme projekt. V budove bývalej materskej školy v časti Nižný Kelčov by mali pribudnúť nájomné byty. Tento náš zámer však riešime už dlhšie. Problémom boli nevysporiadané pozemky,“ vysvetlil starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha.
V Krásne vzniklo nové sídlisko
V Krásne nad Kysucou pribudlo v posledných rokoch viac ako sto nových bytov. „Postavili sme úplné nové sídlisko na zelenej lúke v mestskej časti Zákysučie a máme pripravené plány i na výstavbu ďalších bytov. V poslednom období sme využili na výstavbu zdroje zo štátneho rozpočtu, kde sme dostali dotáciu 25 -30% z celkovej ceny bytu a na dofinancovanie sme použili i zdroje zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Na technickú vybavenosť sme využili dotáciu z ministerstva výstavby vo výške 50% oprávnených nákladov,“ povedal primátor Krásna Jozef Grapa. Pri vlaňajšom prideľovaní bytov museli dať prednosť uchádzačom o byt, ktorí mali trvalé bydlisko v Krásne, ale predtým rok prideľovali byty žrebovaním, kde si vyžrebovali byty i uchádzači zo Žiliny, alebo iných obcí regiónu.
Prestavbu na vznik nových nájomných bytov využili aj v Zborove nad Bystricou. Využili na ňu budovu bývalých školských dielní. Takmer pred dvomi rokmi sa do deviatich novovzniknutých bytov nasťahovali noví nájomníci. V súčasnosti evidujú na obecnom úrade 36 žiadostí o nájomné byty, z toho 16 žiadostí je z iných miest a obcí. Preto chcú vo výstavbe pokračovať.
S obecnými bytmi nepočítajú
S výstavbou obecných bytov nerátajú v Turzovke. „V minulosti za posledných približne 10 rokov sme postavili v Turzovke asi 70 nájomných bytov - časť boli byty nižšieho štandardu ako štartovacie sociálne byty, časť bola súkromná investícia s podporou samosprávy. Väčšinu sme robili s cieľom prestavby a nadstavby objektov s plochými strechami, ktoré nám robili z hľadiska údržby neustály tlak na ich opravy a údržbu. Na stavbu sme využívali tiež prostriedky Štátneho fondu rozvoja bývania, no v poslednom čase sa nám tento nástroj javí ako nie celkom efektívny s príliš zaťažujúcimi dopadmi na rozpočet mesta,“ vysvetlil viceprimátor Turzovky Kamil Kobolka. V súčasnosti venuje samospráva svoju pozornosť rozbiehajúcemu sa PPP projektu prestavby rozostavanej školy v Turzovke Závodí (od r. 1988!) na byty. Samospráva chce rozostavaný objekt po jeho delimitovaní do svojho majetku zo štátu vložiť do spoločného projektu PPP projektu formou nepeňažného vstupu a spoločne so súkromným investorom realizovať nielen prestavbu objektu, ale širšieho bytového zámeru v celej lokalite. Investor v prípade dohody s mestom vybuduje a odovzdá do majetku mesta potrebnú infraštruktúru ako sú cesty, chodníky, parkoviská, detské ihriská, zeleň, verejné osvetlenie... „Obyvatelia mesta a okolia tu nájdu v lukratívnom prostredí mimo a zároveň neďaleko od centra mesta kvalitné, moderné a najmä cenovo dostupné bývanie, kde nebudú limitovaní žiadnymi podmienkami, ako tomu je v prípade podpory cez Štátny fond rozvoja bývania,“ vysvetlil Kobolka. Tento projektový zámer rieši dlhodobú perspektívu využitia územia v danej lokalite, kde môže „vyrásť“ v blízkej budúcnosti až do 100 - 120 nových bytových jednotiek.
S výstavbou bytov nepočíta ani platný územný plán v Radoli. „V rámci rozvoja náš územný plán v súčasnosti počíta s individuálnou bytovou výstavbou. Každoročne nám v obci pribúda okolo päť nových rodinných domov a ďalšie domy si vlastníci prestavbami menia na viacgeneračné. Alternatívou hromadnej bytovej výstavby by mohli byť strešné nadstavby niektorých objektov, ako súčasť rekonštrukcie, ale nemáme odsúhlasený nijaký konkrétny zámer,“ povedal starosta Radole Anton Tkáčik.
Zámer musia schváliť poslanci
V tomto volebnom období odovzdali v Kysuckom Novom Meste do užívania nájomný bytový dom na ceste do Rudiny, v ktorom sa nachádza 24 bytových jednotiek. „K výstavbe tohto bytového domu sme využili finančné prostriedky z úveru z fondu rozvoja bývania. Vedenie mesta by chcelo ešte v tomto roku začať s výstavbou ďalšieho bytového domu, na ktorý je už niekoľko rokov vypracovaný projekt. Jeho realizácia však musí byť schválená poslancami mestského zastupiteľstva,“ dodal prednosta Mestského úradu v Kysuckom Novom Meste Ľubomír Ježo.