ČADCA. Kysucká knižnica v Čadci sa snaží čitateľom ponúknuť čo najviac akcií a podujatí nielen v marci, ale počas celého roka. Ich organizovaním chce prilákať ku knihám v tejto pretechnizovanej dobe čo najviac ľudí.
Marec je odlišný od iných mesiacov v tom, že ho iní ľudia vnímajú ako čas, keď je potrebné viac sa venovať knihe. V Kysuckej knižnici pripravili pri tejto príležitosti viaceré aktivity, ako napríklad vyhlásenie čitateľskej súťaže Kráľ čítaného slova či cyklus podujatí Kysucké rozprávkové kráľovstvo, ktoré sú zamerané na deti a mládež. Podujatie pre seniorov Zaostrené na mozog či audiovizuálne pásmo pôstne zamyslenie je len zlomok akcií, ktoré v Kysuckej knižnici v marci organizujú. „Okrem toho, že pripravujeme podujatia v knižnici, navštevujú nás aj žiaci z okolitých obcí. Ich pedagógovia im naplánovali návštevu našej knižnice v rámci marcových tematických podujatí,“ informovala Ľubica Lašová z Kysuckej knižnice v Čadci. Najpožičiavanejšími autormi sú v čadčianskej knižnici Jana Pronská, Táňa Keleová - Vasilková, Helena Boková, Dominik Dán či Petra Nagyová – Džerengová. Ich najstaršia čitateľka má 84 rokov a najradšej číta beletriu z histórie aj súčasnosti. „Mesačne prečíta dve až tri knihy,“ informovala Lašová.
Obľúbené sú romány aj detektívky
Mestská knižnica v Krásne nad Kysucou v marci pripravuje priebežne pre žiakov miestnej základnej školy rôzne kvízy, spoločné čítanie rozprávok, oboznámenie sa s knižnicou, najmä s detskou literatúrou a náučnou literatúrou pre deti a mládež, katalógmi. Knižnicu postupne navštevujú žiaci druhého až štvrtého ročníka a tiež deti z materskej školy. Tie pre knižnicu pripravili výstavku svojich výtvarných prác. „Zorganizovali sme aj besedu na tému Hodnota a dôstojnosť ľudského života od počatia až po prirodzenú smrť. Zúčastnili sa na nej prevažne dôchodcovia. V rámci tohto mesiaca sa môžu celé dva týždne bezplatne zapísať do našej knižnice noví čitatelia,“ informovala knihovníčka Janka Šusteková. V súčasnosti majú v krásňanskej knižnici zapísaných 150 čitateľov. Detskí čitatelia obľubujú najmä rozprávky a príbehy zo života detí. Z náučnej literatúry sú to zasa knihy o zvieratách, knihy, ktoré rozvíjajú ich fantáziu, z ktorých si môžu vyhotoviť pekné a zaujímavé veci a tiež knihy, ktoré majú určené na povinné čítanie. Dospelí čitatelia obľubujú zasa detektívky, súčasných slovenských autorov, ale aj historické romány. Z odbornej literatúry sú to najmä knihy s dejinami, jazykoveda, botanika, medicína. „Naša najstaršia čitateľka má 72 rokov a požičiava si romány od súčasných slovenských autoriek a obľubuje aj životopisy svätých,“ vysvetlila Šusteková.
V obecnej knižnici vo Vysokej nad Kysucou organizujú tento mesiac rôzne literárno-zábavné kvízy a informatívne besedy pre žiakov materskej aj základnej školy, tiež pre detí z miestneho detského domova. V súčasnosti evidujú 285 čitateľov. „U čitateľov sú veľmi obľúbené najmä romány od slovenských aj svetových autoriek, ale tiež rozprávky a dievčenské romány,“ informovala Monika Perďochová z Vysokej nad Kysucou. Najstaršia čitateľka knižnice vo Vysokej má 85 rokov a najradšej číta už spomínané romány.
Budú recitovať v anglickom jazyku
Každý rok v marci sa snažia osloviť, čo najširšiu verejnosť aj pracovníčky mestskej knižnice v Kysuckom Novom Meste. „Oslovujeme školy a ponúkame im naše služby, v marci kladieme dôraz na informačnú výchovu v knižnici. Počas tejto hodiny žiakom a študentom porozprávame o význame marca, a prečo získal svoj prívlastok, povieme základné informácie o knižnici, jej službách, uložení knižničného fondu, informačných zdrojoch a podobne. Potom si prakticky vyskúšame vyhľadávanie v online katalógu s následným vyhľadaním knihy v regáli. Študenti skúšajú spracovať citácie a bibliografické odkazy,“ informovala riaditeľka mestskej knižnice Dušana Šinalová. Ako každý rok, privítajú vo svojich priestoroch aj malých recitátorov. V utorok 25. marca sa bude konať už 9. ročník súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy detí do 10 rokov s názvom Popoludnie básnika rodných Kysúc. Táto súťaž je venovaná kysuckonovomestskému rodákovi básnikovi Andrejovi Majerovi. Tento rok si pripomínajú 150. výročie jeho narodenia. Organizuje ju miestny Spolok sv. Vojtecha. „Ďalšiu recitačnú súťaž organizujeme síce až v apríli, chcela by som ju však spomenúť. V našom meste sa podobná aktivita bude totiž konať po prvýkrát. V priestoroch knižnice budú svoje recitačné umenie predvádzať žiaci základných škôl celého okresu, ťažšie to budú mať o to, že budú prednášať prózu a poéziu v anglickom jazyku,“ vysvetlila Šinalová.
Pre svojich čitateľov na mesiac marec a apríl pripravili pestrú paletu podujatí, besied, exkurzií a aktivít aj v obecnej knižnici v Čiernom. Okrem toho sú v priestoroch knižnice už od 3. marca vystavené staré pohľadnice a fotografie o Čiernom. V Obecnej knižnici v Čiernom evidujú viac ako 400 čitateľov. Najstaršou je takmer osemdesiatročná pani Mária Michalíková, ktorá si požičiava najmä odbornú literatúru, všeobecné dejiny, kráľovské rody, história Rakúsko – Uhorska či dobrodružnú literatúru. Najaktívnejšou čitateľkou, ktorá si za jeden kalendárny rok vypožičia a prečíta najviac kníh je tridsaťjedenročná Mária Benčíková. Minulý rok si vypožičala a prečítala 169 kníh,“ dodala Iveta Bobulová z Obecnej knižnice v Čiernom.