VYCHYLOVKA. Lesná úvraťová železnička, ktorá má stanice vo Vychylovke a Oravskej Lesnej, je celosvetovou raritou. Na prepojenie obidvoch staníc čakali ľudia celé desaťročia. Predminulý rok sa podarila prvá skúšobná jazda a turisti mali mať už minulú sezónu možnosť vychutnať si celý úsek. Vláčik však aj minulé leto premával len v niektorých častiach. Železnička je výnimočná tým, že stúpanie do kopca prekonáva pomocou úvratí.
Chýbala kompletná dokumentácia
V minulosti už Historická lesná úvraťová železnička v Novej Bystrici – Vychylovke a Oravskej Lesnej boli prepojené. Trať však v roku 1971 demontovali. Žilinský samosprávny kraj počas posledných troch rokov tento 11-kilometrový úsek zrekonštruoval a obidve železničky opäť prepojil. Prvú skúšobnú jazdu kraj urobil ešte v septembri 2012. Už minulý rok sa na ňu mali vydať aj turisti. Historické mašiny však premávali aj naďalej len vo svojich regiónoch. Môže za to fakt, že po zrekonštruovanej trati by mali turistov voziť dve dreziny. Jednej však stále chýba platný doklad o technickej spôsobilosti. Hoci múzeum poslalo žiadosť na ministerstvo dopravy v takom termíne, aby sa stihla ešte minuloročná prevádzka, ministerstvo povolenie nevydalo. „„Ministerstvu dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja nebola doručená kompletná žiadosť, vrátane príslušnej dokumentácie zo strany prevádzkovateľa železničky, potrebnej na schválenie tohto typu dráhového vozidla. Keď sa tak stane, ministerstvo dopravy pristúpi promptne k riešeniu, aby uspokojilo potreby dopravy na spomínanej železnici,“ povedal hovorca Ministerstva dopravy SR Martin Kóňa.
Miloš Jesenský, riaditeľ Kysuckého múzea, ktoré je správcom spomínanej železničky, hovorí, že v súčasnosti už objednali v Skúšobnom laboratóriu Výskumného a vývojového ústavu železníc vykonanie expertízy pre schválenie technického typu dreziny, s ktorou sa počíta pri premávke na prepojenom úseku trate.
„Technické skúšky urobíme koncom marca na trati vo Vychylovke. Vypracované stanovisko VVÚŽ priložíme opätovne k žiadosti na ministerstvo dopravy pre získanie technického preukazu k drezine a - následne – k schváleniu prevádzky na zrekonštruovanom úseku. Či sa to stihne do začiatku tohtoročne sezóny, závisí predovšetkým na pružnom konaní schvaľovacích orgánov po podaní našej žiadosti,“ dodal Jesenský.
Je celosvetovou raritou
Úvraťový systém spomínanej železničky je výnimočný tým, že umožňuje prekonávať prevýšenie na pomerne krátke vzdialenosti. Vozidlo ide najprv dopredu, potom cúva a takto stúpa do kopca. Železnička kedysi slúžila na zvážanie dreva. Neskôr ju demontovali a pred úplným zničením ju zachránili práve nadšenci a múzeá, ktoré zvyšky tratí zobrali do správy.
Do rekonštrukcie obidvoch železničiek v kysuckej Vychylovke a Oravskej Lesnej investoval Žilinský samosprávny kraj za pomoci eurofondov za osem rokov viac ako 2, 3 milióna eur. Samotné prepojenie tratí trvalo tri roky a stálo 450-tisíc eur.