SVRČINOVEC. Mliekareň vo Svrčinovci, ktorá bola známa nielen výrobou jogurtov, tvarohu, syrových nití, masla, ale i ďalších mliečnych výrobkov, skončila. „Okresný súd v Žiline uznesením zo dňa 24.1.2014 vyhlásil konkurz na majetok dlžníka Agrospol Kysuce, s.r.o. Uvedené uznesenie nadobudlo právoplatnosť 31. januára 2014,“ informovala hovorkyňa Krajského súdu v Žiline Anna Dudová Záborská. Výrobné linky mliekarne sa zastavili, bez práce sa ocitlo zhruba 40 ľudí, z čoho bola vyše polovica v trvalom pracovnom pomere, ostatní pracovali na dohodu.
Vo Svrčinovci ďalší nezamestnaní
Riaditeľ Úradu práce v Čadci Miroslav Mareček informoval, že k 31. 12. 2013 evidovali z obce Svrčinovec 302 uchádzačov o zamestnanie, čo predstavovalo 18,38 % mieru nezamestnanosti v tejto obci. Pre ilustráciu, miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Čadca bola ku koncu roka 13,72 percent, teda 6 721 uchádzačov o zamestnanie.
„Čo sa týka mliekarne, obec nemá dosah na privátny sektor. Napriek tomu došlo k rokovaniam s majiteľmi, ktorí informovali, že ukončenie prevádzky je nezvratné. Snažíme sa monitorovať ďalší postup v mliekarni tak, aby došlo po odkúpení k obnoveniu činnosti pre ktorú ju zriadili. To znamená na spracovanie mlieka a výrobu mliečnych výrobkov. Bohužiaľ, možnosti ovplyvniť tento proces nemáme,“ povedal starosta obce Juraj Strýček.
Nepomohli ani dotácie
Ministerstvo pôdohospodárstva poskytlo mliekarni vo Svrčinovci od roku 2009 dotáciu vo výške 153 089 eur. „Vzhľadom na to, že ide o súkromný podnik, dôvody jej zatvorenia nám nie sú známe,“ povedala Michaela Krokoková z komunikačného odboru ministerstva. Peniaze vyplatilo ministerstvo v rámci pomoci, ktorá bola primárne určená žiakom, ktorí dostávajú mliečne výrobky podstatne lacnejšie ako je bežná predajná cena. Vyplácaná podpora vlastne dorovnávala mliekarni rozdiely v cene medzi bežným predajom a dodávkami, ktoré expedovala do škôl za cenu podľa príslušného nariadenia vlády v rámci školského mliečneho programu.
Správca konkurznej podstaty Miroslav Hlad informoval, že v súčasnosti sa robí zisťovanie majetku, zároveň sa oboznamuje s právnymi úkonmi vykonanými pred konkurzom tak, aby v súlade so zásadou hospodárnosti a maximalizácie výťažku došlo k speňaženiu majetku spoločnosti. „V zmysle súčasného platného zákona má, bohužiaľ, právna úprava konkurzu v SR likvidačný charakter. K speňaženiu majetku v rámci konkurzného konania teda musí nevyhnutne dôjsť. Vzhľadom na neexistenciu veriteľských orgánov, ktoré sa zvolia až na prvej schôdzi veriteľov, je predčasné hovoriť o spôsobe speňažovania konkurznej podstaty. O tom akým spôsobom k tomu dôjde, bude zrejmé až v ďalšom štádiu konkurzného konania,“ povedal.
Ako informoval náš zdroj, pokiaľ by sa mliekareň nepredala vcelku, nemalo by to zmysel, keďže v podstate išlo o dve firmy - pôvodný Agroefekt, ktorý je napríklad vlastníkom budovy či kotolne a nového Agrospolu, ktorý figuroval ako výrobná organizácia, ktorá mala k dispozícii stroje a zariadenia. Dozvedeli sme sa, že dôvodom krachu firmy, ktorá ešte vlani získala za svoje výrobky najvyššie ocenenia kvality, či už za tvaroh alebo biely jogurt, bol pokles predaja. Ten nastal aj tým, že prestali od nich odoberať výrobky zariadenia sociálnych služieb a postupne aj stredné školy v Žilinskom kraji. Ďalším z dôvodov boli vysoké ceny mlieka, tiež strata prevádzkového úveru.
Hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Hana Danová povedala, že ŽSK postupuje štandardne podľa smernice o verejnom obstarávaní a nákupy pod 10-tisíc eur si robia jednotlivé zariadenia sami. Pri nákupe nad túto čiastku robí ŽSK prieskum s regionálnymi uchádzačmi a najdôležitejší je vždy pomer kvality a ceny. Dodala, že ŽSK nemá informáciu o tom, že by zariadenia v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti hromadne prestali nakupovať výrobky od spomínaného dodávateľa.
Najmä obyvatelia Svrčinovca by uvítali, keby sa podarilo mliekareň predať ako celok, výroba sa vrátila a linky ožili. Napokon, firma investovala do inštalovania úplne novej linky 120-tisíc eur, čo sa jej podarilo vďaka európskemu fondu pre rozvoj vidieka. Za kvalitnými čerstvými jogurtmi i ďalšími výrobkami, ktoré produkovala mliekareň je však smutno nielen miestnym, ale aj ďalším Kysučanom, ktorí ich dnes už v regáloch márne hľadajú.