ČADCA. Vlani 3. marca nadobudlo účinnosť nariadenie, podľa ktorého je zakázané umiestniť nelegálne drevo alebo výrobok z neho na vnútorný trh EÚ. Podľa ministerstva pôdohospodárstva tento právny predpis, ktorý sa dotkol každého, kto pôsobí v oblasti obchodovania s touto komoditou, zakazuje umiestňovať na trh únie nezákonne vyťažené drevo. Cieľom je riešiť čoraz pálčivejší problém nezákonnej ťažby na celom svete.
Lesný závod v Čadci zaznamenal nelegálnu ťažbu
Ani na Kysuciach nie sú raritou nelegálne ťažby, z ktorých drevo nezriedka končí za hranicami. Vlani zaevidovali Lesy SR, odštepný závod v Čadci 48 prípadov krádeží dreva a nepovolenej ťažby. V 11-tich prípadoch išlo o známeho páchateľa. Z lesných porastov v užívaní lesného závodu (kmeňových štátnych i neštátnych neodovzdaných) páchatelia odcudzili, alebo bez povolenia vyťažili celkom 1 865 m3 dreva, z toho pri 961 kubíkoch išlo o takých, ktorých identita je známa. Od začiatku roka však riešili už ďalších 23 prípadov, v 17 išlo o neznámeho a v 6 o známeho páchateľa. Nárast spôsobilo aj to, že vlastníci lesa vykonávajú ťažbu na svojich pozemkoch bez toho, aby im ich Lesy SR fyzicky odovzdali. Podľa platnej legislatívy zodpovednosť za stav lesa a následné pestovateľské práce z toho plynúce, bez predchádzajúceho fyzického odovzdania pôvodným vlastníkom a uzatvorenej dohody, ostávajú na štátnych lesoch. Odštepný závod v Čadci teda musí považovať tieto ťažby za neoprávnené.
V súčasnosti obhospodaruje, respektíve spravuje pozemky a iný majetok na približne 27 %-nej výmere lesných porastov Kysúc (v okresoch Čadca, Kysucké Nové Mesto a malá časť v okrese Žilina), ostatné patria neštátnym subjektom - lesným a pozemkovým spoločenstvám, urbariátom, individuálnym vlastníkom lesa, fyzickým osobám, cirkvi a podobne. Celkom obhospodaruje 19 212 hektárov lesných porastov, z toho je vo vlastníctve štátu vyše 12-tisíc, neštátnych neodovzdaných je viac ako 5-tisíc hektárov, prenajatých vyše 2-tisíc hektárov.
Najviac neodovzdaných parciel je v katastri Klokočova, Vysokej nad Kysucou, Nesluše, Čadce a Rakovej. Proces reprivatizácie spomaľujú rozdrobenosť lesných pozemkov na malé parcely, často s výmerami niekoľko desiatok štvorcových metrov, podielnictvo, keď veľký počet spoluvlastníkov býva mimo Slovenska. Ďalej ide o neusporiadané vzťahy pri jednotlivých parcelách, často pod 50% ich výmery, z čoho vyplýva nemožnosť odovzdať užívacie práva. „Ide tiež o neochotu vlastníkov založiť združenie, respektíve splnomocniť spoluvlastníkov prevziať užívacie práva či plnenie si zákonnej povinnosti vyplývajúcej z príslušného zákona,“ vysvetľuje hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
Drevo z Kysúc budú predávať len v tuzemsku
Obchodník definovaný ako ten, kto predáva, alebo kupuje drevo už umiestené na trhu, je povinný uchovávať potrebné informácie, vďaka ktorým je možné obchodované drevo jednoducho vysledovať. Nariadenie však nie je opatrením v oblasti hraničnej kontroly, zásielky sa na hraniciach EÚ nekontrolujú. Nariadenie o dreve sa vzťahuje na širokú škálu výrobkov – od papiera a buničiny až po masívne drevo a podlahy a je súčasťou aktuálnych snáh o riešenie problému nezákonnej ťažby dreva v európskych krajinách. Uplatňovaním nariadenia v tejto oblasti môže členská krajina ovplyvniť praktiky v lesnom hospodárstve v rámci Európy i na celom svete a pomôcť tak odstrániť nelegálnu ťažbu dreva.
V roku tomto roku plánuje závod v Čadci vyťažiť 104 200 kubíkov prevažne ihličnatého dreva. Z celkovej plánovanej ťažby je 4 360 kubíkov výchovnej – ide o prebierky v porastoch do 50 rokov, obnovná ťažba bude 10 390 m3, okrem toho spracujú 89 450 kubíkov kalamity. Ako informoval hovorca všetka drevná hmota je určená tuzemským odberateľom.