RUDINA, STARÁ BYSTRICA. V Rudine minulý pondelok sadili poľnohospodári zemiaky.
Tento rok tam zemiačniskám vyčlenili štvorhektárovú plochu. Vlani im časť úrody zničila jelenia a srnčia zver. Veria, že tento rok to bude lepšie.
Kysuce boli sebestačné
Na Kysuce sa v minulosti zemiaky nedovážali, región bol sebestačný. Po revolúcii sa situácia zmenila. Už tradične prichádzajú predajcovia z Oravy, Martina, Liptova, najviac však z Poľska.
Domáci pestovatelia upustili od tejto plodiny najmä pre vysoké vstupy. Drahá je podľa nich sadba aj hnojivo, navyše, zemiaky sa musia permanentne ošetrovať.
Napríklad, len tri až štyrikrát striekať proti plesni zemiakovej, ktorá napáda byľ a spôsobuje jej zosychanie.
Viackrát sa striekajú aj proti burine či pásavke zemiakovej. Odradilo ich tiež to, že im úrodu z polí kradli zlodeji.
Roľnícke družstvo v Rudine je už trinásť rokov jediným pestovateľom zemiakov v regióne. Ako jediné na Kysuciach pestovalo aj repku olejnú.
„Už sa to nevyplácalo, aj preto sme sa rozhodli od tejto plodiny upustiť,“ hovorí predseda Ľubomír Mičian.
V roku 2011, keď ju vysiali naposledy, ozimná repka zle prezimovala, a tak museli plochy nanovo vysiať jarnou.
Zamerali sa na eko produkty
V súčasnosti sa toto družstvo sústreďujú na eko produkty. Chovajú 160 dojníc, denne vyvážajú do Hriňovej okolo 1 500 litrov eko mlieka.
Predtým ho predávali do českého Frýdku Místku, kde zaň inkasovali 35 centov za liter. Kurz českej koruny však klesol a tak Česi chceli znížiť cenu.
„Za takú, ktorú ponúkali, ho však predáme aj na Slovensku, nemusíme ho vyvážať,“ povedal Mičian.
V Starej Bystrici podľa slov predsedu roľníckeho družstva Františka Kullu nepestujú zemiaky už jedenásť rokov. Napriek tomu, že v minulosti tam zemiačniskám zvykli vyčleniť aj 80 hektárovú plochu.
„Vstupy boli vysoké, výkupná cena nízka, problémom boli aj zlodeji. Pestovanie sa skratka nevyplácalo,“ informoval Kulla.