TURZOVKA. Za uplynulých dvadsať rokov sa každé vedenie mesta snažilo vysporiadať problematické pozemky železníc. Najmä tie, ktoré ostali pod cestami, parkoviskami a ďalšími verejnými stavbami a plochami a štát ich samospráve nedelimitoval začiatkom 90-tych rokov, keď na mesto previedol miestne komunikácie (cesty, chodníky, parkoviská a podobne).
Podľa samosprávy išlo o nedôslednú delimitáciu
Mesto celé roky podnikalo kroky na zastavenie predaja týchto pozemkov. Išlo o 27 parciel s rozlohou 2,7 hektára. Podľa viceprimátora Kamila Kobolku celá genéza vývoja tejto „kauzy“ začala nedôslednou delimitáciou majetku štátu (miestnych komunikácií a pozemkov nimi zastavaných) do majetku mesta po roku 1989. „Dovtedajší vlastník stavieb – Mestský národný výbor, teda v prenesenom zmysle štát, bol aj vlastníkom takto zastavaných pozemkov i keď vedených na iný štátny podnik -Československé dráhy. Nakoľko vznikajúcej samospráve pri delimitácii „spadli do vienka“ nevysporiadané majetkové vzťahy pod delimitovanými verejnými stavbami, tieto sa mali v súlade so zákonom vysporiadať prevodom do majetku obce,“ argumentuje viceprimátor.
Pozemky medzi Nádražnou a Štúrovou ulicou riešila samospráva od roku 1990. Odvtedy, ako tieto plochy uvoľnila Drevoindrustria, ktorá tam mala skládky dreva. Majetok pozostávajúci z pozemku pod mestskou komunikáciou na Nádražnej ulici vrátane priľahlých pozemkov však v januári 2013 ŽSR odpredali a povolili vklad do katastra nehnuteľností. Novým majiteľom sa stala spoločnosť Les-Invest. „Ešte v roku 2012 Železnice SR vyhlásili výberové konanie na odkúpenie pozemkov v meste Turzovka. Mali sme záujem o 2,7 ha. Toto územie sme chceli zastavať bytovými a obchodnými priestormi. Úspešní sme boli iba pri pozemkoch na Nádražnej ulici. Čo sa týka ostatných častí, neuspeli sme s našou cenovou ponukou,“ informoval vlani konateľ spoločnosti Jozef Grežďo.
Ministerstvo vraj situáciu zváži
„Ministerstvo dopravy prisľúbilo, že ponuku na odpredaj ostatných pozemkov zastavaných súčasnými cestami zváži, a bude hľadať ústretový kompromis schodný tak pre samosprávu ako aj ministerstvo, respektíve ŽSR. Takým môže byť rovnako delimitácia, ako aj výnimka z ceny určenej znalcom až na úroveň účtovnej hodnoty,“ informoval Kobolka.
Na nedávnom stretnutí predstaviteľov mesta a ministerstva rokovali aj o nových komunikáciách na voľných plochách pred turzovským gymnáziom, ktorými mesto plánuje spojiť areál polikliniky s Nádražnou a Štúrovou ulicou. V záujme podpory územného plánu by mesto uvítalo, keby sa tieto časti odčlenili od ostatných komerčných plôch a samospráva dostala možnosť rokovať o ich prednostnom odkúpení.
„V súčasnosti analyzujeme ďalšie kroky v zmysle platnej legislatívy, pričom ŽSR ako aj ministerstvo dopravy sú ochotné naďalej rokovať s mestom Turzovka o možnostiach prevodu pozemkov, ako aj o spôsobe určenia ich ceny. Definitívne stanovisko je preto predmetom ďalších stretnutí všetkých zúčastnených strán,“ informoval hovorca ministerstva Martin Kóňa.
Dodal, že ŽSR spravujú majetok štátu a sú povinné nakladať s ním hospodárne: „Pri predaji sa, okrem snahy dosiahnuť čo najvyšší výťažok, snažia zohľadniť aj verejnoprospešný záujem miest a obcí.“