ČADCA. Žiaci z čadčianskeho okresu sa zapojili do literárnej súťaže, ktorú vyhlásilo Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Čadci pod záštitou Okresného úradu v Žiline a odboru školstva. Súťaž vyhodnotili minulý týždeň. Výhercovia, ktorí písali úvahy na tému Čím chcem byť v budúcnosti, si prevzali ocenenie z rúk riaditeľky CPPPaP Aleny Hraškovej a prednostu Okresného úradu v Žiline Vladimíra Macáška.
„Išlo o 2. ročník tejto súťaže. Podmienky boli určené témou, nehodnotili sa gramatické chyby , úprava ani žáner. Chceli sme dať šancu písať všetkým deťom. Určite v nej plánujeme pokračovať. Jej cieľom bolo, aby sa žiaci zamysleli nad tým, aké povolanie chcú v budúcnosti vykonávať a formulovali ho. Chceli sme v nich posilniť povedomie o dôležitosti voľby povolania,“ vysvetlila riaditeľka CPPPaP Alena Hrašková. Vladimír Macášek, prednosta Okresného úradu v Žiline vo svojom príhovore oceneným vyzdvihol dôležitosť tejto problematiky , poďakoval riaditeľke CPPPaP v Čadci za aktivity, ktoré čadčianska poradňa robí v prospech voľby povolania a poprial všetkým splnenie ich snov.
Žiaci druhého stupňa základných škôl a stredných škôl čadčianskeho okresu opisovali svoje myšlienky, túžby, sny, ale i neistotu, ťažkosti v rozhodovaní sa o svojom budúcom povolaní a množstvo otázok, ktoré sa im pri uvažovaní o tejto téme vynárali. „Žiaci mali možnosť sa hlbšie zamyslieť nad dôležitosťou voľby povolania a utriediť si svoje doterajšie úvahy na túto tému,“ pokračovala Hrašková. Pozitívnym prekvapením v rámci hodnotenia prác podľa nej bolo, že u mnohých žiakov bolo v prácach cítiť rozvinuté prosociálne životné hodnoty a inklinovali k povolaniam nielen finančne vysoko hodnoteným, ale aj tým, ktorých primárnou náplňou je ochrana životného prostredia, prírody či snaha o vzdelávanie nastupujúcej mladej generácie. „I keď je pre všetky deti ich budúcnosť neistá, vchádzajú do nej s veľkou nádejou, že sa ich sny naplnia,“ konštatovala.
Do spomínanej súťaže sa zapojilo 14 základných a tri stredné školy z celého okresu. Odborná porota vyberala dvadsať najlepších prác spomedzi 71 žiakov. „Viedli povolania ako lekár, učiteľ, architekt, ale mali sme aj moderátorku, zverolekárku či učiteľku plávania,“ informovala riaditeľka.
Pre niektorých žiakov bolo ich vysnívané povolanie jednoznačnou voľbou už odmalička. Iných zasa inšpiroval nejaký blízky človek - otec, mama, dedko, babka..., alebo nejaká významná udalosť v ich živote. Pri ovplyvňovaní žiakov nezaostali ani médiá, najmä televízne seriály, dokumenty.... „Deviataka Denisa Nevidzana zaujali odporúčania našej psychologičky, ktorá navštívila ich školu pri výbere príležitosti Týždňa voľby povolania a rozhodol sa pre povolanie lekára,“ vysvetlila Hrašková. Pri výbere svojho povolania sa žiaci síce prikláňali k svojim snom, ale vo svojich úvahách sa zamýšľali aj nad uplatnením a možnosťami zarobiť toľko financií, aby ich práca uživila.
„Pozitívne je, že vo všetkých súťažných prácach bola viditeľná túžba urobiť svojou prácou svet lepším, krajším, prispieť niečím spoločnosti, zanechať po sebe stopu. “ dodala riaditeľka CPPPaP Alena Hrašková.