NOVÁ BYSTRICA. Kysucký detský les, ktorého súčasťou je náučný chodník, mohol vyrásť vďaka cezhraničnej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Poľskom. Projekt obidva štáty zamerali na podporu neformálneho vzdelávanie detí, s cieľom rozvinúť u nich environmentálne povedomie, naučiť ich vážiť si prírodný potenciál regiónu v ktorom žijú a viesť ich k zodpovednému spôsobu využívania zdrojov prírody.
„Kysucký detský les pozýva deti k návšteve lesa, v ktorom budú mať možnosť užiť si jeho atmosféru na vlastnej koži, aby lepšie pochopili súvislosti a vzťahy v ňom,“ informovala koordinátorka eurofondov Lesy SR, š. p. OZ Čadca Tatiana Švábiková.
V rámci projektu vybudovali sedem stanovíšť približujúcich zákonitosti fungovania ekosystémov a väzby medzi jednotlivými zložkami životného prostredia. Zmyslovými hrami návštevníkom Kysuckého detského lesa priblížia život a vlastnosti niektorých živočíchov priamo v prírode.
„Súčasťou areálu sú kŕmidla pre zver, drevená detská rozhľadňa, detské ihrisko s hojdačkami, preliezkami, lavičkami a na oddych či „pracovné aktivity“ detí poslúži drevený altánok,“ pokračovala Švábiková. Ďalším cieľom projektu je podľa nej rozvíjanie existujúceho partnerstva a posilňovanie cezhraničných vzťahov. Spoločnou prípravou a realizáciou projektu bol vytvorili priestor medzi projektovými partnermi Lesy Slovenskej republiky odštepný závod Čadca a organizačnou zložkou poľských štátnych lesov Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Wisła na vzájomnú diskusiu a výmenu skúsenosti z rôznych oblastí, čo prispieva k upevneniu vzájomných kontaktov.
„Veríme, že Kysucký detský les vzbudí radosť a záujem detí o les, bude výchovnou pomôckou pre organizované školské výlety do múzea , že bude vhodným spestrením pre návštevníkov daného územia, bude turistickou a oddychovou zónou pre návštevníkov a domácich obyvateľov, ponúkne zmysluplné využitie voľného času na spoznávanie prírody a života v lese, veď neexistuje vhodnejšie miesto pre vybudovanie si vzťahu k prírode ako samotný les. Les svojou veľkosťou a mnohorakými priestormi poskytuje veľa príležitosti na jeho spoznávanie a hry rozličného druhu. Je priestorom, ktorý podnecuje fantáziu, umožňuje dotyk s prírodou a poskytuje priestor na mnohostranné zážitkové učenie,“ dodala Švábiková.
Lesní pedagógovia štátneho podniku Lesy Slovenskej republiky Odštepný závod Čadca na objednávku poskytnú aj bezplatnú sprievodcovskú službu.
Autor: mm