VYCHYLOVKA. Žilinskému samosprávnemu kraju sa podaril husársky kúsok. Zhruba pred rokom a pol zrekonštruoval úsek lesnej úvraťovej železničky, ktorá spájala v minulosti Vychylovku a Oravskú Lesnú. Za pomoci eurofondov do rekonštrukcie kraj investoval za osem rokov viac ako 2, 3 milióna eur. Samotné prepojenie tratí trvalo tri roky a stálo 450-tisíc eur. Dodnes však turisti prepojenie nevyužívajú a vláčik premáva, tak ako dokončenia rekonštrukcie, len v niektorých častiach. „Čo sa týka spustenia prevádzky na zrekonštruovanom úseku trate medzi prvou úvraťou a sedlom Beskyd v súčasnosti o vydanie dopravnej licencie na Dopravnom úrade požiadalo Oravské múzeum s tým, že ich drezina bude premávať až po stanicu Vychylovka a späť. Po doriešení vydania technickej dokumentácie k drezine Kysuckého múzea bude grafikon prepravy cestujúcich na tomto úseku posilnený aj o dráhové vozidlo na základe dopravnej licencie, o ktorú požiada Kysucké múzeum, keď bude vydaný technický preukaz na „kysuckú" drezinu,“ informoval riaditeľ Kysuckého múzea v Čadci Miloš Jesenský.
V minulosti už Historická lesná úvraťová železnička v Novej Bystrici – Vychylovke a Oravskej Lesnej boli prepojené. Trať však v roku 1971 demontovali. Žilinský samosprávny kraj počas posledných troch rokov tento 11-kilometrový úsek zrekonštruoval a obidve železničky opäť prepojil. Prvú skúšobnú jazdu kraj urobil ešte v septembri 2012. Už minulý rok sa na ňu mali vydať aj turisti. Historické mašiny však zatiaľ premávajú aj naďalej len vo svojich regiónoch.
Úvraťový systém spomínanej železničky je výnimočný tým, že umožňuje prekonávať prevýšenie na pomerne krátke vzdialenosti. Vozidlo ide najprv dopredu, potom cúva a takto stúpa do kopca. Železnička kedysi slúžila na zvážanie dreva. Neskôr ju demontovali a pred úplným zničením ju zachránili práve nadšenci a múzeá, ktoré zvyšky tratí zobrali do správy.