Pondelok, 20. marec, 2023 | Meniny má Víťazoslav

Eva žije s kmeňom Aeta

V oblasti katechézy pôsobí Eva už desať rokov. V súčasnosti pôsobí ako misijná dobrovoľníčka na Filipínach. Hovorí, že tam našla druhú rodinu aj domov.

Hry s deťmi v osade Kawayan.Hry s deťmi v osade Kawayan. (Zdroj: ARCHÍV EVY ILIÁŠOVEJ)

Eva Iliašová je mladá absolventka Trnavskej univerzity. V oblasti katechézy pôsobí už desať rokov. V súčasnosti pôsobí ako misijná dobrovoľníčka na Filipínach. Hovorí, že tam našla druhú rodinu aj domov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Eva Iliašová z Kysuckého Nového Mesta odišla vo februári na pol roka na Filipíny. Pôsobí tam ako misijná dobrovoľníčka. „V roku 2005 som tu bola jeden rok v rámci programu misijných dobrovoľníkov, ktorý vtedy robila Kongregácia misijných sestier Ducha Svätého. Poznala som sa so sestrami tu na Filipínach, a tak som dostala ponuku, či by som nechcela prísť opäť pomôcť do Aeta Mission,“ hovorí. Hlavným dôvodom jej cesty bola túžba pomáhať a jednoducho byť s ľuďmi. „Ide o každodennú prácu od starostlivosti o deti, chorých, varenie, pranie, nakupovanie na trhu, vybavovanie po úradoch a šoférovanie. Jednoducho všetko, čo treba a čo ako - tak viem,“ prezradila Kysučanka náplň svojej práce.

SkryťVypnúť reklamu

Žijú ďaleko od civilizácie

Eva pôsobí v Aeta mission v Tarlacu. Je to miesto na ostrove Luzon. V horách žijú pôvodní, vlastne úplne prví obyvatelia Filipín – Aeta. Je to kmeň, ktorý sa vyznačuje tmavou pokožkou a kučeravými vlasmi – v tom sú naozaj jedineční, lebo ostatní Filipínci majú rovné vlasy. Žijú tradičným jednoduchým spôsobom života v domčekoch bahay kubo, sú úplne chudobní, často hladujú, trpia rozličnými chorobami... Živia sa poľnohospodárstvom. „V horách je veľmi náročné niečo pestovať, pretože tam len ťažko nájdete rovnú plochu. Takže všetky polia sú na kopcoch. A keď aj niečo dopestujú snažia sa to predať. Ich život je na jednej strane veľmi jednoduchý a krásny, na druhej strane veľmi náročný. Bývajú totižto v horách, často vzdialených niekoľko hodín chôdze od civilizácie. Teda ak chcú predať to, čo dopestovali, kúpiť čo potrebujú, alebo sú chorí, cesta je veľmi náročná. Nie je tam elektrina a často majú problém s vodou,“ opísala spôsob života svojich „zverencov“ Kysučanka.

SkryťVypnúť reklamu

Akoby to nemali domorodci dosť ťažké, vybuchla tu sopka Pinatubo. „Bol to obrovský výbuch, jeden z najväčších na planéte v 20. storočí. Všade plno lávy a hrubá vrstva sopečného popola. Odvtedy tu pôsobia rehoľné sestry. Domorodci museli opustiť svoje príbytky. Po piatich rokoch sa však vrátili domov a sestry im pomáhali s budovaním jednoduchých bambusových domčekov, škôl, vodného systému, v zdravotnej oblasti. S Božou pomocou a pomocou dobrých ľudí mnohé osady už fungujú samostatne,“ opisuje Kysučanka. V súčasnosti sa sestry zameriavajú len na tri osady hlboko v horách – Kawayan, Yangka a Bilad. Sú to menšie osady s počtom od 30 do 70 rodín. Eva hovorí, že sa ťažko počíta presný počet obyvateľstva, keďže pôrodnosť je tu vysoká a obyvatelia sa často sťahujú.

SkryťVypnúť reklamu

Ich túžba po vzdelaní je veľká

„Naša konkrétna práca spočíva v pomoci v škole. V týchto troch dedinách funguje prípravka do prvého ročníka, ktorá je veľmi potrebná, aby sa deti naučili základy písania, čítania a počítania. Základnú školu už deti absolvujú v inej osade, ktorá je vzdialená dve hodiny peši. Niektoré deti tam zostávajú u svojich príbuzných, no mnohé túto trasu absolvujú každý deň. Odchádzajú z domu ráno o piatej a vracajú sa večer. Túžba po vzdelaní je veľká. Je to však veľmi náročné,“ hovorí Eva Iliašová.

Eva ďalej pomáha v zdravotnej starostlivosti. Ak je nutný odvoz do nemocnice, potrebujú tam jedlo a lieky, pretože by tam zostali dlhé dni bez akejkoľvek stravy a všetko sa platí, chodia ich navštevovať. Ešte stále sa tu stretávajú s diskrimináciou. „Niektoré nemocnice jednoducho odmietnu vyšetriť domorodcov, pretože sú špinaví a nemajú peniaze,“ hovorí.

Dátum narodenia určujú podľa prezidenta

Na týchto obyvateľoch je zvláštne, že vôbec nemajú rodné listy, takže akoby pre štát vôbec neexistovali, nikto o nich nevie a preto im nepomáha. „My sme sa do toho pustili, hoci je s tým veľa práce. Vypisujeme žiadosti a niekedy sa aj zasmejeme, pretože nevedia písať ani čítať a často nevedia dátum svojho narodenia, a tak sa ho snažíme zistiť aspoň približne, podľa toho, kto bol vtedy prezidentom, či to bolo pred výbuchom, alebo po výbuchu sopky, kto bol vtedy kapitán (niečo ako starosta osady) a podobne,“ pokračuje kysucká dobrovoľníčka. Veľmi ju zaujala odpoveď mnohých žien na otázku: „Kto vám pomáhal pri pôrode?“ Častá odpoveď bola: „Manžel“, alebo jednoducho: „Ja sama, nikoho som nepotrebovala. Veď viem, ako sa to robí.“ Tak klobúk dole.

Aj napriek všetkým ťažkostiam Eva hovorí, že život v osade je o niečo pomalší a menej stresujúci. „Ľudia sú veľmi príjemní, priateľskí a pohostinní. Mnohí sú chudobní, trpia chorobami, na ktoré by stačili aj celkom jednoduché lieky, ale oni ich nemajú. Hoci sú tu obrovské sociálne rozdiely, ľudia sú ochotní si navzájom pomáhať. Napríklad v rámci strednej či vysokej školy chodia študenti do hôr, aby spoznali kultúru domorodcov a snažia sa im pomôcť aj finančne, ale hlavne motiváciou, aby deti a mladí študovali.“

Najkrajším zážitkom pre dobrovoľníčku je keď je s deťmi. Hovorí, že sršia neuveriteľnou radosťou, chuťou do života a dobrotou. „Sú to nezabudnuteľné momenty, keď sa spolu hráme, spievame, čítame, pozeráme fotky, rozprávame....keď odchádzame z osady tak kričia bye, bye ate Eva, babalik ka – dovidenie ate (oslovenie pre dospelú osobu), skoro sa vráť. Je to vždy taká hnacia sila vrátiť sa tam, hoci cesta tam trvá dve hodiny, musíte prebrodiť rieku a niekedy musíte ísť štvornožky, lebo „chodník“ je príliš strmý, ale ten pocit keď ste tam je nezabudnuteľný.“

Domorodci by Evu už „nepredali“

Vždy keď sa na Filipíny vráti, tak väčšinou trávi čas v horách s domorodcami. Rada sa stretne s ľuďmi, ktorých pozná, vidí ako deti rastú, kto sa oženil, kto kde študuje, čím žijú. „Tak ako v rodine. Keď vám niekto prirastie k srdcu, tak vás zaujíma, ako sa mu darí. Rada ich počúvam keď hovoria o živote, skúsenostiach, tradíciách, o Bohu, o tom ako mu dôverujú a spoliehajú sa na Neho a veria, že je s nimi aj v ich ťažkom živote. To ma vždy dostane, keď vidím, akú majú vieru a radosť zo života. Vtedy si naozaj uvedomím, že život nie je o materiálnych veciach, práci, zhone, úspechoch.....ale o radostnom bytí v spoločenstve s ľuďmi a s Bohom. Naozaj k radosti zo života nepotrebujeme veľa a každý deň nám ponúka množstvo vecí, za ktoré môžeme byť vďační,“ hovorí Eva. Pokračuje, že v živote mala to šťastie, že navštívila veľa krajín mimo Európy, bola napríklad aj na misii v brazílskej Amazónii. Bolo to však vždy na pár týždňov. „Ťažko sa to porovnáva, pretože krajinu môžete spoznať skutočne až keď tam žijete dlhšie. Každá krajina je trochu iná, ale všade rovnako ľudia potrebujú pomoc, pozornosť, vedomie o dobrom Bohu a o jeho radostnej zvesti, ktorá pomáha múdro a šťastne žiť. Možno preto mi Filipíny prirástli k srdcu, poznám jazyk, kultúru, jedlo, mentalitu, hlbokú vieru..... a je tu naozaj nádherne, hoci niekedy jej dávajú zabrať horúčavy a hmyz,“ konštatuje.

Na Filipínach sa hovorí mnohými jazykmi. Takmer každý región má svoje nárečie. Oficiálnym jazykom popri angličtine je aj tagalog. „Keď som tu bola prvýkrát, chodila som na jazykový kurz, ktorý trval mesiac. Keďže s domorodcami sa v angličtine neporozprávam, bola som nútená hovoriť v tagalogu. Je to dosť náročný jazyk, ale dá sa ho naučiť. Stále sa zdokonaľujem, ale ako sa hovorí, myslím, že už by ma nepredali,“ dodáva s úsmevom Eva.

Najčítanejšie na My Kysuce

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  4. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  6. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach
  7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť
  8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov
  1. Spoločnosť AGEL SK a VŠZaSP podpísali zmluvu o spolupráci
  2. Čo všetko potrebujete vedieť, ak chcete tehlovú fasádu
  3. Bývanie, ktoré má všetkých "5P"
  4. Nový e-book od BaseLinker Kompletný sprievodca po marketplacoch
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  6. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  7. Verve services - upratovacia firma, ktorá vznikla z nuly
  8. Kedy s dieťaťom prvýkrát k zubárovi? Odpoveď vás prekvapí
  1. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 13 471
  2. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 12 901
  3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 907
  4. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 8 961
  5. Jednoznačný recept na úspech? Buďte pripravení prispôsobiť sa 7 702
  6. Aké sú NAJ slovenské chute? Prezradili ich známi výrobcovia 5 518
  7. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 762
  8. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 500

Blogy SME

  1. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
  2. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
  4. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
  5. Miroslav Daniš: Kto chce mier a kto seje vojnu
  6. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
  7. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
  8. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 807
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 324
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 933
  4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 369
  5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 302
  6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 517
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 479
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 340
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Poslanci na zasadnutí zastupiteľstva v Krásne nad Kysucou.

Kormancovým náhradníkom v mestskom zastupiteľstve by sa mal stať Miloš Lastovica.


a 1 ďalší 3 h
Leteckí záchranári zasahovali v sobotu na Veľkej Rači.

Čecha s vážnymi poraneniami hlavy hospitalizovali v žilinskej nemocnici.


3 h
Mladá žena šoférovala napriek zákazu.

Vodička má súdom uložený trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlá.


5 h
Trofej pre víťaza Ligy majstrov. Kto uspeje vo finále?

Výhra v súťaži záleží od tvojej šikovnosti a schopností.


16. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zhorelo vybavenie i zásielky. Zamestnanci Arrivy zachraňovali vozový park.


11 h

Tréner Nitry v piatok hráčov sfúkol, v sobotu im poďakoval.


19. mar

Záhradkári na hornej Nitre súťažili v reze ovocných stromov, pripomenuli si aj základné pravidlá.


18. mar

Jeho sťažnosť voči jednému z obvinení prokuratúra zamietla.


17. mar

Blogy SME

  1. Radovan Čičvara: Kajať sa za katastrofu v Iraku? To choďte radšej do kostola.
  2. Aliancia NIE RAKOVINE: Pomáhame. Aj vďaka vám.
  3. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku!
  4. Anna Miľanová: Blízkosť - stopy 4
  5. Miroslav Daniš: Kto chce mier a kto seje vojnu
  6. Peter Štefãnik: O Nobelovú cenu mieru bude tento rok tuhý boj
  7. INESS: Zdravotnícke zákony majú 603 novelizácií
  8. Ján Lopušek: O hrobároch Slovenskej politiky.
  1. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 807
  2. Radovan Čipka: Ako Záborská znesvätila tému pomoci ženám 6 324
  3. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 5 933
  4. Michael Achberger: Chudni rýchlo: Tieto cviky ti pomôžu spaľovať tuky efektívne! 3 369
  5. Miroslav Žiak: Drogy ako biznis pre vyvolených na Slovensku? 3 302
  6. Ján Valchár: Lúza znova útočí alebo Ako Prigožin kandidoval za prezidenta 2 517
  7. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 479
  8. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 340
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu