KRÁSNO NAD KYSUCOU. Kysucké múzeum v Čadci pripravilo vo svojej expozícii Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou výstavu mapujúcu výrobu odevov v minulosti, pôvod a ukážky dobových šijacích strojov, ktorú môžete navštíviť do 31. augusta.
Mali len dve sady oblečenia
Podľa informácie z Kysuckého múzea výroba odevov stelesnená v krajčírskom remesle, patrí k najstarším ľudským činnostiam. V minulosti sa odevy vyrábali ručne a vo vysokej kvalite. Bežní ľudia vlastnili často len dve sady oblečenia. Sviatočné – na špeciálne príležitosti a pracovné – na každý deň. Odev si vyrobili svojpomocne – od siatia ľanu a strihania ovčej vlny, cez snovane nití a tkanie plátna, k samotnému šitiu šiat. Vďaka ich vlastnej tvorivosti máme na Slovensku tak bohatú škálu ľudových krojov. Každý jeden kroj je vďaka ručnej práci jedinečný.
Technika priniesla zmenu
Ako ďalej informujú pracovníci Kysuckého múzea technický pokrok a priemyselná revolúcia zmenili aj krajčírstvo. Látky sa stali dostupnejšími a lacnejšími. Ihlu, starobylý nástroj potrebný k šitiu sa podarilo vylepšiť na šijací stroj. Prvé šijacie stroje sa začali objavovať na začiatku 19. storočia. Boli poháňané ručnou kľukou, ale nepodarilo sa im preraziť na trhu. V 50. a 60. rokoch 19. storočia sa začal používať pohon šliapacím pedálom. Šijacie stroje boli jedným z prvých technických vynálezov, ktorý sa rozšíril skoro do každej domácnosti. Hoci zaberal veľa miesta, veľmi rýchlo sa stal objektom umeleckej úpravy. Masívne kovové prvky stojana a hnacie kolo sa začali upravovať rastlinnými motívmi a ozdobnými symbolmi výrobcu. Doska šijacieho stroja sa zdobila zlatou farbou, prípadne intarziami z rôznych druhov dreva. Samotný stroj okrem ozdobnej zlatej maľby býval doplnený smaltovanými plaketkami.
Stroje zo zbierok múzea pochádzajú najmä z 20. a 30. rokov 20. storočia. Doplnené sú žehličkami z rovnakého obdobia a niektorými krajčírskymi potrebami a ukážkami odevov.
Autor: ih