ČADCA. Mesto začalo ešte v roku 2011 s deložovaním neplatiacich nájomníkov z bytového domu 1917 na Moyzesovej ulici v Čadci. Celkový dlh bol na začiatku tohto roka vyše 20-tisíc eur. Deložovalo štrnásť bytov. Niektorí nájomníci sa síce z nich vysťahovali, no súčasne nasťahovali.
Presťahovali sa do pivníc
„Obývajú pivničné priestory, ktoré kedysi slúžili ak práčovňa a sušiareň. V jednej miestnosti skladujú drevo, v druhej bývajú. Tiesni sa tam vyše desať ľudí s malými deťmi. Nemajú sociálne zariadenia a tak výkaly vylievajú do kontajnerov. Keď je vonku teplo, je tu nedýchateľný vzduch, lietajú muchy, je to hrozné,“ sťažuje si žena zo susednej bytovky. Obyvatelia z okolia sa rozhodli spísať petíciu a zaslať ju mestu. Hrozný smrad nie je všetko, čo ich trápi.
„Ide o rómske rodiny, ktoré ráno pošlú deti von hrať sa, pretože vnútri je pritesno. Vonku sú do neskorého večera. Kričia, plačú, je to strašné. V okolitých bytovkách žijú aj starší ľudia. Nemáme pokoj, nedá sa tu spať. Nemôžeme mať ani záhradky, pretože všetko zničia. Bývame síce v centre mesta, no nikto by s nami nemenil,“ hovorí sťažovateľka, ktorá tam žije vyše desať rokov. Ďalšia, ktorá takisto nechce byť menovaná z obavy pred možnými útokmi zo strany ich neprispôsobivých susedov hovorí, že v bytovke č. 1917 sú v hroznom stave aj komíny. Nájomníci podľa jej slov zhromažďujú rôzne káble, z ktorých sťahujú izolačný materiál. Ten pália v peciach, zvyšok predávajú ako šrot do zberných surovín. Predtým to vraj robili vonku, no po zásahu mestských policajtov pracovné aktivity údajne presunuli do interiéru.
Mesto matke s deťmi chcelo pomôcť
„V čase deložovania spomínanej rodiny sme ponúkli matke a jej deťom ubytovanie v zariadení pre matky s deťmi, čo odmietla. Byt z ktorého ich deložovali sa pritom vybudoval špeciálne pre túto rodinu, na všetky náklady spojené s bývaním sa im poskytol príspevok. Situácia sa však dostala do tohto nelichotivého stavu, ktorý v súčasnosti vedenie mesta rieši. Hľadá sa alternatíva bývania nižšieho sociálneho štandardu. Je veľmi ťažké zakázať im vstup do pivničných priestorov pokiaľ im ho umožňujú obyvatelia samotnej bytovky,“ povedala Petra Ďuranová z Mestského úradu v Čadci.
Dodala, že mesto v spomínaných priestoroch vykonalo kontrolu spoločne s riaditeľom Dombytu a Mestskou políciou v Čadci. V pivnici sa v tom čase nachádzal jeden muž s družkou a 4 deťmi. „Tieto osoby mesto v minulosti z bytovky deložovalo,“ potvrdila Ďuranová.
Neplatiči dostali šancu
Ešte v roku 2009 uvažovalo mesto bytový dom na Moyzesovej ulici predať. Problémom bolo, kde vysťahovať neplatiacich nájomníkov. Jednou z alternatív bola osada U Juroši. Tamojší obyvatelia však boli zásadne proti tomu, aby ich nasťahovali do tamojšieho areálu Mestského podniku služieb. Pod petíciu sa vtedy podpísalo vyše 120 ľudí.
Dôvodom, prečo obyvatelia rôznych častí mesta spisovali a spisujú petície, keď sa dozvedia o možnom presťahovaní týchto neplatičov do blízkostí ich obydlí bola skutočnosť, čo dokázali niektorí nájomníci urobiť s bytmi. Väčšina neplatila, neprispievala na obnovu bytového fondu, neuhrádzala bežné služby. Z bytov sa postupne stali ruiny.