Najslávnejším Medardom bol svätec, ktorý sa narodil v severnom Francúzsku v Salency v Pikardii okolo roku 472. Niektoré zdroje udávajú aj rok 459. Pochádzal z bohatej a váženej šľachtickej rodiny. Podľa jednej z legiend malého Medarda na jednej z jeho prechádzok zastihol prudký lejak, no francúzsky orol nad ním roztiahol krídla a ochránil ho pred premoknutím.
Tento príbeh sa neskôr stal základom vzývania sv. Medarda proti dlhotrvajúcemu dažďu. V roku 505 sa z neho stal kňaz, ktorý sa snažil o mravnú očistu ľudí. K 8. júnu sa viaže aj veľa poveternostných pranostík. Asi najznámejšia je: „Medardova kvapka - 40 dní kvapká.“ V stredoveku bol kult Medarda veľmi živý v celej Európe. Je patrónom roľníkov, záhradníkov, pestovateľov viniča, pivovarov. Je orodovníkom pri bolestiach zubov, tiež za dobré počasie.
Medardovské pranostiky sú veľmi staré a objavujú sa už v 16. storočí. Spomínaných 40 dní je myslených symbolicky. Ani najstaršie meteorologické merania od r. 1775 údajne nepotvrdili také dlhé obdobie dažďov. Ničivé búrky dali Kysučanom v posledných rokoch poriadne zabrať. Všetci dúfajú, že ich tohtoročný Medard od štyridsaťdňovej kvapky ochráni.
Autor: ih