VYCHYLOVKA. Svadobný deň si vyslúžil prívlastok najkrajší, najdôležitejší či najzodpovednejší okamih v živote človeka. „Svadobné obrady patrili už v minulosti k najväčším rodinným udalostiam. Počas dnešnej nedele návštevníkom ponúkneme pravú kysuckú svadbu v podaní Folklórneho súboru Račan a Folklórnej skupiny Dedovanka z Oščadnice. Chceme im pripomenúť svadobné zvyky a obyčaje našich predkov. Niektoré z nich pretrvávajú dodnes. Tie, ktoré sa nám v súčasnosti môžu zdať trochu komické, alebo originálne, mali v kedysi hlboký zmysel a symbolický charakter,“ informuje Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.
Etnograf Pavol Markech vysvetľuje, že tradičné svadobné obyčaje patria k najobľúbenejším súčastiam rodinného života nielen na Kysuciach: „Už naši slovanskí predkovia im pripisovali dôležitý význam. Azda niet atraktívnejšej a veselšej zložky ľudových obyčají.“
Ako ďalej hovorí, svadby v minulosti súviseli s agrárnym kalendárom. Konali sa predovšetkým v období poľnohospodárskeho pokoja, najmä v jeseni a zime. V období hospodárskych prác nebol na ne čas. „Jedným z motívov svadby bola aj hojnosť, zabezpečenie prosperity a dostatku všetkého na svadobnú veselicu, čo bolo možné až po zbere úrody,“ dodáva.
Svadba v kysuckom skanzene začína o 13. hodine účinkovaním folklórnych súborov (FS) pri objekte Do Potoka. O 13.30 h bude svadobný sprievod smerovať k pódiu pri krčme z Korne, kde od 14. hodiny vystúpia FS. V prípade nepriaznivého počasia bude program pred objektom Stanica Skanzen. Kysucké múzeum a ŽSK na podujatie všetkých srdečne pozývajú.
Autor: ih