Novému slovenskému rekordu, ktorý tvorili vo Vysokej nad Kysucou, prialo aj počasie. Stovky detí sa stretli pred obecným úradom, aby spojili sily a získali zápis do Slovenskej knihy rekordov. Cieľom bola najdlhšia kriedou nakreslená stonožka. „Podujatie sa absolútne vydarilo. Mali sme krásne počasie, deťom sa to páčilo a to je podstatné,“ povedal na margo podujatia starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha. Napokon sa 202 deťom podarilo nakresliť 693,5 m dlhú stonožku. Vo Vysokej to nebol prvý pokus o zápis do knihy rekordov. Už v roku 2000 urobili rekord v nonstop pochode na 2000 kilometrov.
Vysoká však nie je jedinou kysuckou obcou, kde sa prekonávajú rekordy. Už niekoľko rokov v zime organizuje Ľubomír Kubla stavanie snehuliakov, do ktorého sa zapájajú deti z celého regiónu. V Kysuckej knižnici robili deti najdlhšie leporelo, čítali rozprávky na netradičných miestach a najväčším rekordmanom je mesto Turzovka, v ktorej prekonávajú rekordy už od roku 2001 vždy v závere leta. V Turzovke už pili pivo, pílili drevo, jedli horalky aj syrové nite, dojili umelú kravu, skladali mozaiku či razili dukáty.
Myšlienka celého tohto už tradičného podujatia mala podľa viceprimátora Kamila Kobolku svoj zámer úplne prozaický – vymyslieť niečo, čím by vyplnili sobotňajší program záverečného víkendu, teda Beskydských slávností. „Vtedy sa o rámci s jednotným názvom Turzovské leto hovorilo len potichu, no doba priniesla mnoho sprievodných podujatí vtedajších Beskydských slávností, čo sa nedalo spratať do troch dní a bolo potrebné urobiť zásadný krok ku koordinácií a novému usporiadaniu všetkých letných aktivít v meste. O rekordmanských aktivitách, respektíve Guinnessovej knihe svetových rekordov som čo-to počul, a tak sme si povedali, že to skúsime. A že to bolo práve „pitie piva“, tak to bola voľba kvôli sponzoringu a možno aj spoľahnutie sa na to, že to takúto „aktivitu“ ľudia ľahšie prijmú a zúčastnia sa jej,“ povedal Kobolka. Po úspešnom rekorde v eufórii netradičných rekordov pokračovali o rok – pílením drevených klátov. „Opäť to bola moja myšlienka, stal som sa neoficiálnym „otcom“ rekordov, a tak to išlo rok za rokom... dokonca sme sa s turzovskými rekordmi dostali aj na obrazovku slovenskej televízie v relácii Vadkerti talkshow – myslím, že to bolo v roku 2005,“ informoval viceprimátor. Od roku 2001 sa prekonávania rekordov zúčastnilo viac ako 18-tisíc účastníkov.
Nový pokus o rekord plánujú v Turzovke aj tento rok. Bude mať názov Kľúčovou dierkou do sveta a námetom preň sa organizátorom stalo 5. svetové stretnutie Turzovčanov a logo tohto podujatia. „Opäť, ako pri všetkých doterajších rekordoch, pôjde o štafetu a veríme, že sa do nej zapojí plánovaných 2014 ľudí v časovom limite do 12 hodín,“ dodal Kobolka.