Už po šiestykrát sa konali v Litoměřiciach hasičské slávnosti, ktoré sa v tomto mestečku konajú každé tri roky. Záštitu nad nimi tentokrát prevzal prezident Českej republiky Miloš Zeman, minister vnútra ČR Milan Chovanec, hejtman Ústeckého kraja Oldřich Bubeníček a starosta SH ČMS Karel Richter.
Počas dvoch dní si návštevníci mohli pozrieť na výstavisku historickú, ale aj modernú techniku. Bolo tam vyše 200 historických striekačiek - od ručných, ktoré ťahali kone, cez parné, až po automobilové, ktoré doviezli jednotlivé dobrovoľné hasičské zbory. Bola to pastva pre oči. Túto výstavu si prišlo pozrieť vyše 17-tisíc návštevníkov.
Okrem českých vystavovateľov tam prezentovali svoje historické striekačky aj tri slovenské hasičské zbory a to DHZ Rusovce, Matejovce nad Hornádom a Jozef Malík z Turzovky so svojou rodinou.
Exponáty z Kysúc sa stretli s veľkým ohlasom
„Na výstavu sme priviezli motorovú striekačku ťahanú koňmi z roku 1923 a vyše 150 hasičských prílb. Naša expozícia mala veľký úspech, o čom svedčia aj mnohé zápisy v pamätnej knihe. Navštívilo nás mnoho rodákov, ktorí žijú v Čechách. Bol si nás pozrieť aj prezident DPO SR Ladislav Pethe, spolu s generálnym sekretárom DPO SR Vendelínom Horvátom. Bola to pre nás veľká česť. V sobotu sa konal sprievod mestom, na ktorom sme sa zúčastnili aj my. Veľký potlesk slávili naše vnučky Katka, Lucka, Kristínka, ale najmä najmenší hasič sprievodu Tomáško,“ povedal Jozef Malík, o ktorom možno povedať, že je hasičom telom i duchom. Toto povolanie ho nielen živí, sú s ním spojené aj jeho koníčky. V súčasnosti okrem iných hasičských relikvií vlastní aj vyše 150 hasičských prílb.
Tie z Česka i Slovenska sú asi z dvadsiatych rokov minulého storočia. Svojej záľube – zbieraniu hasičských prílb sa venuje už dlhé roky. Začínal so štyrmi exponátmi. Chytilo ho to vraj Brne na výstave, ktorá bola venovaná hasičstvu. Zoznámil sa tam s Pavlom Pokoradym z Českého Brezova. Nebol to žiaden nováčik. Vlastnil množstvo prílb z celého sveta.
Nakontaktoval ho na zberateľov, a tým popohnal Jozefovho koníčka do sveta. Ako prvá pribudla k štyrom pôvodným prilba zo Švajčiarska z roku 1938. Do zbierky mu prispeli aj Kysučania. Jednu dostal z hasičského zboru z Rakovej, ďalšiu od bývalého dlhoročného zanieteného hasiča Jozefa Rosinu z Čadce. V zbierke má Jozef kúsky z takmer celého sveta. Ameriky, Kanady, Nového Zélandu, Japonska, Singapuru. Tiež Európy, odkiaľ má zastúpenie takmer každá krajina.
S mexickým hasičom sa zoznámil na facebooku
V minulosti mu pribudla do zbierky aj prilba z Mexika. „Vymenil som ju s mexickým hasičom – zdravotníkom. Je to doktor Jaime Perez Torres a pochádza z hlavného mesta Mexiko City. Zoznámil som sa s ním na facebooku,“ vysvetľuje zberateľ. Najprv si len tak písali o hasičoch u nás a v Mexiku. Neskôr vysvitlo, že Mexičan zbiera hasičské prilby. „Tak som mu poslal obrázok našej slovenskej prilby PZ 3, ktorá sa mu páčila, on mi poslal obrázok mexickej. Na tú jeho som musel čakať 2 mesiace, lebo červenej farby, ako som chcel, nemal. Vymenili sme si aj hasičské tričká, čiapky a nášivky. Poslal som mu tiež hasičský model autíčka. Naďalej si dopisujeme po anglicky,“ hovorí Malík. Do zbierky mu medzičasom pribudli ďalšie exponáty z Južnej Afriky, Argentíny, Anglicka či Rakúska.
Prilba nie je len módnym doplnkom
Zberateľ vysvetľuje, že prilba je najdôležitejšou ochrannou pomôckou. Hasiča chránila oddávna, bez nej by nemohol ísť likvidovať požiar. Každá krajina má svoj vlastný štýl. Tradičné prilby podľa jeho slov už zanikajú. V jeho zbierke nie sú len historické, tiež súčasné. Jedna z nich je dokonca prederavená. Priniesli ju vojaci Umprofor z bývalej Juhoslávie. Mal ju na hlave požiarnik, ktorý padol pri hasení požiaru v čase srbskochorvátskej vojny. Sú v nej tri dierky, v jednej sa našiel aj náboj. Vo vitríne jeho bytu, kde majú prilby svoje stále „sídlo“, nájdeme aj tie z II. svetovej vojny. K požiarnikom sa mnohé dostali potom, ako ich zobrali mŕtvym vojakom, prestriekali a zmenili funkčnosť na hasičské. Klub zberateľov hasičských prílb sídli na Novom Zélande. Jeho členom je aj pán Jozef. Pravidelne mu posielajú adresáre, spravodajcov a ďalšie potrebné informácie.
V zbierke má aj historické striekačky
V jeho zbierke sú tiež hasičské striekačky. Dve konské, jedna dvojkolesová motorová a jedna prenosná motorová. Je aj spolumajiteľom krásneho hasičského autíčka Škoda 505 z roku 1928. Jeho ďalšou zberateľskou vášňou sú identifikačné nášivky, takzvané „domovenky“, ktoré zdobia rukávy hasičských uniforiem, tiež makety hasičských áut.
Všetky exponáty, ktoré zbiera, má v láske. Tú vidieť, aj keď ukazuje prilby. Vôbec ho nezaskočí ani otázka, na čo slúžili takzvané kohúty. Vraj jednak na ochranu hasičovej hlavy, keby na prilbu spadol ťažký predmet, zároveň určovali aj jednotlivé posty. Podľa kohúta sa teda dalo jednoznačne určiť, či išlo o hasiča, veliteľa, alebo napríklad zborového doktora.