KRÁSNO NAD KYSUCOU. Zakladateľom cyklistického klubu Freeride Kalinov Team, ktorý v Krásne funguje už rok, je Tibor Čimbora. Ako hovorí, obyčajné bicyklovanie členov klubu nebaví, jazdia downhill.
„Downhill alebo zjazd je časová disciplína v horskej cyklistike zaraďovaná medzi extrémne športy. Ako už názov napovedá, downhill sa jazdí na strmých svahoch, ktoré ponúkajú vysoké rýchlosti a takisto množstvo skokov a prekážok. Trať je ohradená po každej strane páskami a väčšina z nich sa dá prejsť za dve až päť minút,“ informoval zakladateľ klubu Tibor Čimbora. Vysvetlil, že od iných freestyle disciplín sa odlišuje downhill v tom, že sa jazdí len dole kopcom jedna trať, na ktorú treba veľkú vzdialenosť. Downhillove bicykle majú hmotnosť obvykle od 14 do 19 kg a zvyčajne sú plne odpružené a geometrie rámov sú viac sklonené ako rámy ostatných horských bicyklov.
„S úrazmi treba v tomto športe počítať. V tíme sme mali už dosť úrazov, ako sú narazeniny rúk, palcov, bedier, zlomená kľúčna kosť, vytknuté členky, otras mozgu, natiahnutie svalov, narazene rebrá, škrabance, modriny a tržné rany. Preto sú chrániče a prilba pri tomto športe nevyhnutné. Ale niekedy ani chránič nepomôže,“ pokračoval Tibor. Pády a s nimi úrazy mladých adrenalínových cyklistov však neodrádzajú od jazdenia. „Niekomu to pomôže a jazdí ešte extrémnejšie kvôli adrenalínu, ale niektorých to aj uzemní a dávajú si potom viac pozor,“ konštatoval.
K spomínanému športu sa chalani dostali dlhým časovým posunom. „Ako malé deti sme jazdievali na takzvaných „terenkách“, ktoré každý v našom detstve poznal. Bol to malý bicykel s menšími kolesami a bol pevný. Na nich sme sa vozievali po ulici, potom po lúkach a lesných chodníčkoch. Chceli sme vyskúšať niečo lepšie, tak sme si postavili z tehál a dosiek malinký skok pred domom, na ktorom sme skákavali. Časom nás to prešlo, tak sme si kúpili obyčajné horské bicykle, na ktorých sme sa tak isto vyvážali hore dole po lúkach. S odstupom času sme spoznali niekoľko „bikerov“, ktorí mali už lepšie bicykle na zjazd a spoznali pár ľudí, ktorí sa už zúčastnili pretekov,“ spomína na začiatky Tibor. Dozvedeli sa o informáciách, o súťažiach, ako to tam vyzerá a čo k tomu treba. Nakoniec spojili skupinu niekoľkých chalanov, ktorí sa tomu chceli venovať viac. „Kúpili sme prvé zjazdové bicykle a začali sme v mestskej časti Kalinov budovať trate, na ktorých sme umiestnili drevené a hlinené skoky, klopené zákruty, veľa koreňov, kameňov a stromov. Podľa tejto časti mesta sme nazvali náš tím,“ pokračoval mladý cyklista. Chalani trénujú každý deň. Nie je pritom nič predpísané. Kto chce, ide na kopec, na ktorom majú trať, niekto ide na cyklotrasu, na ktorej si zasa posilní kondíciu. „Pri tomto športe musíte byť aj fyzicky silnejší, preto chodievame cvičiť do posilňovne, ktorú využívame najmä v zime, kedy sa na bicykli jazdiť nedá,“ vysvetlil zakladateľ tímu.
Za rok svojho oficiálneho pôsobenia stihli toho už veľa. V súčasnosti fungujú pod Telovýchovnou jednotou mesta Krásno nad Kysucou. Zúčastňujú sa na mnohých pretekoch. Nedávno sa zúčastnili na Moravskoslovenskom DH-CUPe, kde získal v juniorskej kategórii pekné desiate miesto člen tímu Kristián Murgaš, Daniel Vojtuš obsadil 15. miesto a na 21. mieste skončil Tibor Čimbora. V kategórii hardtail, čo je bicykel bez zadného tlmiča, obsadili Krásňania ôsme, deviate, desiate a jedenáste miesto. Okrem Moravskoslovenského DH CUPu, ktorý sa skladá zo šiestich pretekov, nechýbajú ani na rôznych bikefestoch, enduro pretekoch a mnoho ďalších podujatiach.