KORŇA. Pokiaľ navštívite kysuckú Korňu, nenechajte si ujsť tamojší svojvoľný výver ropy, ktorý je len na Kysuciach a v Kostarike. Každý rok si ho tam prídu pozrieť viacerí návštevníci. Ropa vyteká na pozemku jedného z obyvateľov, tečie zhruba stometrovým jarkom a potom opäť mizne v zemi.
Po likvidácii prieskumného vrtu zostal len spomínaný prirodzený výver. V roku 1984 prameň vyhlásili za prírodnú pamiatku. Návštevníci obdivujú prirodzený povrchový výver ľahkej ropy s občasnými výronmi samozapaľujúceho sa metánu. História hovorí, že palivo s vysokým obsahom olejov využívali napríklad v ťažkých rokoch druhej svetovej vojny miestni obyvatelia na osvetľovanie príbytkov. Spaľovaním nafty však vznikal kúdoľ škodlivého dymu a zápachu.
„Povesť hovorí o pytliakovi, ktorý mal do náleziska ropy zapadnúť pri prenasledovaní zveri. Tak vraj došlo k jeho objaveniu. Iný prameň zo 17. storočia zasa prináša legendu, podľa ktorej v lesoch za Turzovkou vyvierala „čierna voda“, ktorú chodili piť čerti,“ približuje dávnu históriu starosta Jozef Kontrík.