ch závislostí.
Úrad pre drogy a kriminalitu Organizácie spojených národov (UNODC) volí každý rok ústrednú tému - posolstvo Medzinárodného dňa a iniciuje každoročnú kampaň na zvyšovanie povedomia o svetovom probléme drog. Informovali o tom z Oddelenia hygieny a podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Čadci.
Počas spomínaného dňa regionálne úrady a iné inštitúcie informujú verejnosť, najmä však mladých ľudí. Práve tí častokrát nie sú dostatočne alebo pravdivo informovaní o škodlivých účinkoch drog a ich dopade na zdravie jedinca. „Je potrebné vyvrátiť mýtus o neškodnosti takzvaných ľahkých drog, s ktorými sa mladý človek dostáva do kontaktu ako s prvými drogami a tiež vyvrátiť mýtus, že ich užívanie nespôsobuje závislosť. Za takéto drogy sa považuje najmä marihuana, alkohol a tiež cigarety,“ vysvetlili pracovníčky z oddelenia hygieny a podpory zdravia.
Pomôcť v prevencii a boji proti drogám má aj Národná protidrogová stratégia 2013-2020. Jej hlavnou úlohou je znížiť dopyt po drogách, potlačiť drogovú kriminalitu a nelegálny trh s drogami. Tiež zlepšiť šírenie výsledkov monitorovania a dôsledne ich využiť aj pri tvorbe opatrení. „Povzbudzujúcou správou pre Slovensko je, že sa zvyšuje počet liečených zo závislosti na drogách, avšak na druhej strane je zarážajúce, že klesá ich vek,“ dozvedeli sme sa na regionálnom úrade. Dominantné postavenie na nelegálnom trhu má i naďalej marihuana. Výsledky prieskumov ukazujú, že v roku 1995 malo skúsenosť s marihuanou necelých 9% stredoškolskej mládeže, v roku 2011 prieskum poukázal až na 27% stredoškolákov, ktorí túto drogu vyskúšali. Európska správa o drogách za rok 2013 uvádza, že v roku 2011 absolvovalo liečbu závislosti až 1,2 milióna Európanov, čo je rekordný počet osôb. Podobný rastúci trend liečení drogovo závislých zaznamenávame podľa slov pracovníčok aj na Slovensku. „V roku 2011 absolvovalo liečbu v ústavných zdravotníckych zariadeniach z dôvodu užívania nezákonných drog až 1 609 osôb. Takmer polovica z nich sa liečila prvýkrát a takmer tri štvrtiny z nich mali menej ako 20 rokov. Medzi liečenými mali najväčšie zastúpenie užívatelia stimulačných látok a tí, ktorí si drogu aplikovali injekčne,“ vysvetlili. Alarmujúci je podľa nich aj klesajúci vek tých, ktorí drogu užili prvýkrát. Viaceré prieskumy, ktoré uvádza ministerstvo zdravotníctva na svojej stránke odhalili, že s alkoholom a tabakom sa stretávajú už 10-ročné deti a skúsenosti s nelegálnymi drogami majú žiaci posledných ročníkov základných škôl, respektíve študenti prvých ročníkov stredných škôl.
„Jednou z najúčinnejších foriem, ako predchádzať experimentovaniu s drogou, je prevencia, v rámci ktorej by sa mali šíriť objektívne informácie o drogách, ich účinkoch na organizmus človeka a tým dostávať tieto informácie do povedomia mladých ľudí. Do prevencie by sa nemali zapájať len odborní pracovníci, ale aj rodičia, ktorých snahou by malo byť utužovanie rodinných vzťahov a tiež by mali vedieť efektívne vypĺňať voľný čas strávený so svojimi deťmi,“ dodali na oddelení hygieny a podpory zdravia.