ČADCA. Základnú sociálnu dávku budú po novom brať poberatelia za odmenu. Sumu 61,60 eur bude štát vyplácať tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú 32 hodín. Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne. Mesto Krásno nad Kysucou umožní odpracovať si sociálnu dávku všetkým poberateľom v hmotnej núdzi. „Pre mesto a zamestnancov, ktorí sa tým zaoberajú je počiatočná fáza veľmi náročná, najmä vzhľadom k tomu, že budeme musieť poskytnúť prácu 118-tim ľuďom s rôznou manuálnou zručnosťou a s rôznym stupňom pracovných návykov,“ povedal primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. Náročné je to podľa neho aj preto, že podľa skúseností, ktoré mali s aktivačnými pracovníkmi, niektorí z nich majú nízku pracovnú disciplínu.
Spoluúčasť miest a obcí je nenahraditeľná
„Týchto 118 ľudí máme rozčlenených do jednotlivých skupín podľa osobných schopností, podľa miesta bydliska a ďalších kritérií tak, aby sme využili ich pracovné možnosti čo najlepšie,“ pokračoval primátor. Títo pracovníci budú čistiť priekopy, hrabať pokosenú trávu, triediť separovaný odpad, udržovať verejné priestranstvá v mieste bydliska, ale aj pomáhať v miestnom Domove opatrovateľských služieb. „Aj pri realizácii tohto zákona je vidieť, že bez spoluúčasti samospráv je takýto zákon v podstate nerealizovateľný a tú najťažšiu časť musia v praxi urobiť práve obce a mestá a to veľakrát s ľuďmi, ktorí majú minimálne, prípadne žiadne pracovné návyky a disciplínu,“ konštatoval Grapa.
V Zborove nad Bystricou vznikla povinnosť odpracovať si dávku dvanástim obyvateľom. „S Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Čadci sme sa dohodli na prispôsobení rozsahu prác podľa vzdelania týchto ľudí, ich podmienkach, schopnostiach a možnostiach. Tie posudzujeme u každého takéhoto obyvateľa individuálne,“ vysvetlil starosta Zborova nad Bystricou Juraj Hlavatý. Podľa neho je prijatie tohto zákona veľmi dobré, pretože dlhodobo nezamestnaní obyvatelia sa dostanú do kolektívu a získajú nové návyky, ktoré im aspoň z malej časti pomôžu pri hľadaní zamestnania.
Ušetrené peniaze by mali putovať samosprávam
V Radoli už poberatelia hmotných dávok naplno pracujú. Na začiatku júna absolvovali úvodné poučenie a školenie BOZP. Od pondelka 19. júna majú možnosť si odpracovať svojich povinných 32 hodín priamo v obci.
„Celkom sme pozvali približne 20 nezamestnaných poberateľov dávok v hmotnej núdzi. Prácu sa rozhodla prijať približne polovica z nich,“ informoval starosta Radole Anton Tkáčik. Ich pracovná náplň sa týka predovšetkým kosenia verejných priestranstiev a udržiavania čistoty obce. „Tých 32 hodín mesačne a viac ako 10 ľudí, teda pre nás znamená, že máme k dispozícii niečo viac ako 300 odpracovaných hodín v obci, teda asi ako keby sme mali zamestnaných dvoch ľudí na plný úväzok,“ konštatoval starosta.
Legislatíva podľa jeho slov nie je celkom dotiahnutá, pretože úvodné školenie BOZP platí obec, akékoľvek materiálne zabezpečenie (rukavice, náradie, materiál) financuje tiež obec. Takisto samosprávam pribudla ďalšia administratíva. Potrebovali by určite príspevok na koordinátora. „Zákonník práce nás tlačí do krátkych 4 - hodinových pracovných zmien, čo znižuje efektivitu práce. Roboty máme v obci dosť, ak by sa našiel spôsob ako spolufinancovať koordinátorov a materiálne náklady zo strany štáty, nemáme najmenší problém prijať aj ďalších nezamestnaných.
Viacerí doterajší poberatelia dávok v hmotnej núdzi sa ich podľa našich informácií dobrovoľne vzdávajú a iní nám hlásia, že sú PN,“ vysvetlil Tkáčik. Starosta však predpokladá, že legislatíva sa bude ďalej vyvíjať. Štát nepochybne ušetrí veľké finančné prostriedky na dávkach v hmotnej núdzi. „Bolo by spravodlivé, keby štát aspoň polovicu týchto ušetrených finančných zdrojov urýchlene presunul obciam a mestám, ktoré sa na tomto šetrení organizačne aj materiálne veľmi významne podieľajú,“ dodal starosta.