ČADCA. Zhorenisko špatilo Čadcu dlhé roky. Vlani v lete tam mesto otvorilo oddychovú zónu. Na rekonštrukciu námestia vyčlenilo zastupiteľstvo pôvodne 200-tisíc eur. Predpokladaná hodnota zákazky bola 192-tisíc eur, vysúťažená cena napokon skončila na 106 401 eur.
„Na ploche po zhorenom Palárikovom dome a priľahlých pozemkoch sa do realizácie zámeru v zmysle platného územného plánu centrálnej mestskej zóny vybudoval priestor, ktorý slúži na oddych, tiež na konanie rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí. Zostávajúca časť objektu sa stavebnými úpravami zakonzervovala, aby nedochádzalo k jej znehodnocovaniu. V súčasnosti mesto rokuje so štátnymi inštitúciami o spoločnom využití. V rozpočte na tento rok nie sú schválené žiadne finančné prostriedky na opravu Palárikovho domu,“ informovala Petra Ďuranová z Mestského úradu v Čadci.
Obyvatelia proti odpredaju spísali petíciu
V roku 2011 mestská rada neodporučila pozemok odpredať, ako to navrhovalo vedenie mesta. Členovia konštatovali, že pre mesto nie je prebytočný, čo potvrdili poslanci svojím hlasovaním na marcovom zastupiteľstve v tom istom roku. Pod ich konečný verdikt sa podpísala aj petícia proti odpredaju, ktorú podpísalo 2 456 obyvateľov.
História sa začala kultúrou, skončila sa požiarom
Palárikov dom bol v minulosti významnou kultúrnou ustanovizňou. V roku 1922 vznikol pri príležitosti stého narodenia Janka Palárika nápad na výstavbu Palárikovej divadelnej dvorany – jej základný kameň položili v roku 1926.
Budovu postavili zo zbierok a pôžičky miestneho odboru Matice slovenskej v priebehu dvoch rokov. Premietali sa tam filmy, hralo divadlo, organizovali telovýchovne a spoločenské akcie. Po roku 1949, keď došlo k zrušeniu Matice, vzniklo kino Palárik, okresná knižnica a okresný osvetový dom. V roku 1960 prestavali hlavnú sálu na širokouhlé kino a v roku 1978 pribudla prístavba budovy pre sídlo Kysuckého múzea a Malej scény. Dva roky po revolúcii budovu vrátili miestnemu odboru Matice slovenskej. Ku koncu už slúžila trhovníkom.
Palárikov dom zhorel do tla v noci zo soboty 15. na nedeľu 16. mája 2004, keď ho zachvátili plamene. Okolo pol jednej v noci zatelefonoval na políciu nájomca budovy vietnamskej národnosti, ktorý mal trvalý pobyt v Bratislave, že mu jeho bezpečnostný systém signalizuje cez mobilný telefón narušiteľa v objekte.
Mestskí policajti išli na obhliadku budovy, tá však bola v plameňoch. Hasičom sa podarilo požiar uhasiť o pol štvrtej ráno. Na vedľajšej budove sa narušila celá strešná konštrukcia, poškodená bola aj časť objektu, v ktorom vtedy sídlil obvodný úrad. Pri vyšetrovaní vysvitlo, že išlo o úmyselné zapálenie. Z historickej budovy, ktorá v minulosti slúžila ako kultúrny stánok Kysučanov, zostalo torzo.