KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Po vzore iných miest, pribudla knižná búdka aj v Kysuckom Novom Meste. Na ulici Belanského tak vznikol akýsi čitateľský kútik. „Začalo leto, a ak budete mať chuť si oddýchnuť niekde na slniečku v meste, zoberte si knihu z našej búdky, sadnite si na lavičku a dochuti čítajte. Ak sa vám kniha zapáči, vezmite si ju domov a dočítajte, neskôr ju vráťte alebo prineste inú. Veď aj na bočnej strane je uvedené: Požičaj. Vymeň. Vráť“, informovala riaditeľka Mestskej knižnice v Kysuckom Novom Meste Dušana Šinalová. Vysvetlila, že inšpiráciu na zriadenie takejto búdky našli vďaka občianskej iniciatíve Ďakujem sused a iným združeniam, ktoré takéto búdky začali zriaďovať na Slovensku aj vo svete.
Relax a oddych na ulici
„Oslovili sme súkromnú firmu zo Žiliny a tá nám búdku vyrobila zdarma. Nám sa veľmi páči a asi je vyrobená dosť kvalitne, nakoľko prežila nájazd vandalov len dva dni po jej osadení,“ prezradila Šinalová. Knižná búdka v Kysuckom Novom Meste funguje od 20. júna. Sú v nej knihy, ktoré si môže akýkoľvek okoloidúci či záujemca vziať, pozrieť, prečítať a potom vrátiť, alebo priniesť iné knihy. „Takto by malo byť zabezpečené, že búdka nebude prázdna. Zatiaľ ju doplňujeme my, ale všimli sme si, že už sa tam objavili aj iné knihy,“ pokračovala knihovníčka. Cieľom knižnej búdky je podľa nej osloviť najmä obyvateľov, ktorí nie sú čitateľmi knižnice, aby si vytvorili vzťah k čítaniu. Prichádzajú pekné slnečné dni, môžu si knihu vybrať, sadnúť si na lavičku pri knižnej búdke a čítať. Takto môžu príjemne relaxovať, oddýchnuť si a ak sa im kniha zapáči, môžu si ju vziať domov a po prečítaní vrátiť. „Veríme, že niekomu sa čítanie zapáči natoľko, že sa stane našim registrovaným čitateľom. Knihy z búdky zatiaľ „zmizli“, ale o to nám išlo, aby sa knihy dostali aj medzi tých, ktorí pravidelne nečítajú. Vidíme, že do nej ľudia nakúkajú zo zvedavosti, niekto siahne po knihe,“ povedala Šinalová.
Stratené veci na výstave v knižnici
Okrem knižnej búdky už nejaký čas funguje v meste aj bibliobox. Dušana Šinalová hovorí, že rozdiel medzi biblioboxom a knižnou búdkou je jasný. „Bibliobox je riadne uzamknutý, aby sa dali vrátiť knihy z našej knižnice, teba box je taký bezpečný, že čitateľ si je istý, že knihy sa dostanú k nám a my mu ich odpíšeme z konta. Bibliobox slúži pre našich čitateľov. Naopak búdka je verejne prístupná každému a veríme, že hlavne v lete nájde svoje opodstatnenie,“ vysvetlila. Búdka neslúži na vrátenie kníh z knižničných fondov, lebo knižnica nevie zaručiť, že sa dostanú naspäť do nej. „Bibliobox sa nám osvedčil najmä počas voľných dní, cez víkendy ale aj viacdňové sviatky ako Veľká noc a podobne, kedy priam praská vo švíkoch. Aj ohlasy ľudí sú dobré, že sú s touto službou spokojní, lebo prestali dostávať upomienky len preto, že z dôvodu štúdia alebo práce nestihli niečo včas vrátiť. Našli sme tam už aj dve knihy z iných knižníc, ubezpečujeme týchto čitateľov, že tieto knihy sa dostali do správnych rúk v správnych knižniciach,“ pokračovala knihovníčka.
Počas celého mesiaca júl a august nájdu návštevníci v knižnici výstavu, ktorú organizujú knihovníčky každý rok. Výstava má názov Straty a nálezy s podtitulom Čo všetko ste si zabudli v knihách, knižnici a biblioboxe. „Podnázov sme tento rok doplnili o slovo bibliobox, lebo aj tu sme našli napríklad hrabličky (asi niektoré dieťa bolo zvedavé) a iné drobnosti. Všetky fotografie, ťaháky, pozvánky a iné zabudnuté veci ako dáždniky či čiapky sú súčasťou výstavy a veľmi radi predmety vrátime pôvodným majiteľom,“ povedala Šinalová.
Zároveň knihovníčky ďakujú všetkým, ktorí napríklad aj prostredníctvom boxu darovali knihy. Tie sa stali súčasťou knižničného fondu. Informácie o knižných prírastkoch nájdu čitatelia na webe knižnice.