KRÁSNO NAD KYSUCOU, ČIERNE. Edo Koprna, Peter Oškrobaný a Miroslav Špaldoň sa zúčastňujú na odkrývaní dôležitej časti histórie Kysúc. Na pár týždňov sa stali archeológmi. Ich pôsobiskom sú Valy v Čiernom. „Na Valoch brigádujem od mája. O tejto možnosti som sa dozvedel prostredníctvom inzerátu na internete. Ani na chvíľu som neváhal a prihlásil som sa,“ prezradil Eduard Koprna. Práca na záchrannom archeologickom výskume ho uchvátila až natoľko, že tu pritiahol aj ďalších kamarátov Petra a Miroslava. „Chcel som, aby aj oni zažívali to čo ja. A myslím, že sa im tu páči,“ vysvetli Eduard. „Naša práca spočíva v postupnom odkrývaní vrstiev zeminy a jej následnom dôkladnom preberaní. Zjednodušene povedané, postupne odkrývame nálezy,“ prezradil niečo z náplne práce mladých brigádnikov Peter. Eduard ho doplnil, že úlohou brigádnikov je pomáhať hlavným archeológom z Nitry preskúmať a objasniť historické udalosti a dôkazy osvetľujúce život v minulosti. „Výskum, ktorý sa na Valoch realizuje je záchranný, so špecifikáciou predstihový, nazývaný aj záchrana nepredvídaného nálezu. V okolí Valoch sa v blízkej dobe totiž začne stavať diaľničný úsek. Robíme sondy, vytvárame rezy a sektory vo vopred označenej ploche,“ vysvetlil Eduard.
V priebehu výskumu objavili veľké množstvo úlomkov a črepín z džbánov, hrnčekov, kachlíc, mincí, tiež fajky, železné predmety a kosti zvierat. „Sú to všetko viac – menej predmety a veci denného používania ľudí v tých dobách,“ konštatovali brigádnici.
Všetci traja si prácu archeológov pochvaľujú. Peter prezradil, že mal možnosť zamyslieť sa nad históriou našich predkov. „Tiež som sa zdokonalil v trpezlivosti a precíznosti pri práci,“ konštatoval s úsmevom. Miroslav sa zasa po skúsenostiach v Čiernom začal viac zaujímať o archeologickú profesiu a históriu. „Pre mňa to bolo také malé splnenie si sna zo študentských čias. Po skončení základnej školy som totiž uvažoval nad štúdiom archeológie. Privítal som možnosť spoznávať históriu v praxi. Nakoľko o naše a svetové dejiny sa amatérsky zaujímam už dlhšiu dobu. V neposlednom rade som spoznal veľa nových ľudí z nášho regiónu a vychutnávam si pobyt v našej krásnej kysuckej prírode,“ dodal Eduard.
Záchranný archeologický výskum robia v Čiernom už od apríla. Okrem archeológov z Nitry sa na ňom zúčastňujú aj ďalší kysuckí brigádnici. Na trase spomínaného úseku sa totiž nachádza historický unikát – pevnostné opevnenie - obranné valy. Najstaršie časti začal budovať v roku 1578 tešínsky knieža Václav III Adam. Starosta Čierneho Pavol Gomola hovorí, že pri tomto archeologickom výskume chcú poodkryť históriu tejto časti Kysúc, a to i z toho dôvodu, že počas celoeurópskeho konfliktu v období 30-ročnej vojny v rokoch 1618 až 1648 vznikala obec Čierne. Práve obrana Jablunkovského priesmyku hrala vtedy významnú úlohu.