TURZOVKA. Téma železničných pozemkov a spôsob ich vysporiadania do majetku mesta je asi jedným z najsledovanejších problémov v turzovskej samospráve. Celý proces sa ťahá už vyše dvoch desaťročí a nové rozhodnutia Železníc SR mu nepridávajú nádej na skoré ukončenie.
Mesto chcelo predaje zastaviť
Za uplynulých dvadsať rokov sa každé vedenie mesta snažilo vysporiadať problematické pozemky. Najmä tie, ktoré ostali pod cestami, parkoviskami a ďalšími verejnými stavbami a plochami a štát ich samospráve nedelimitoval začiatkom 90-tych rokov, keď na mesto previedol miestne komunikácie (cesty, chodníky, parkoviská a podobne). Mesto celé roky podnikalo kroky na zastavenie ich predaja. Išlo o 27 parciel s rozlohou 2,7 hektára.
Tie medzi Nádražnou a Štúrovou ulicou riešila samospráva od roku 1990. Odvtedy, ako tieto plochy uvoľnila Drevoindrustria, ktorá tam mala skládky dreva. Majetok pozostávajúci z pozemku pod mestskou komunikáciou na Nádražnej ulici vrátane priľahlých však v januári 2013 ŽSR odpredali a povolili vklad do katastra nehnuteľností. Novým majiteľom sa stala súkromná spoločnosť.
Ministerstvo najskôr sľúbilo ponuku na odpredaj zvážiť
Ministerstvo dopravy v minulosti prisľúbilo, že ponuku na odpredaj ostatných pozemkov zastavaných súčasnými cestami zváži, a bude hľadať ústretový kompromis schodný tak pre samosprávu ako aj ministerstvo, respektíve ŽSR. Takým mohla byť rovnako delimitácia, ako aj výnimka z ceny určenej znalcom až na úroveň účtovnej hodnoty.
Na tohtoročnom stretnutí predstaviteľov mesta a ministerstva rokovali aj o nových komunikáciách na voľných plochách pred turzovským gymnáziom, ktorými mesto plánuje spojiť areál polikliniky s Nádražnou a Štúrovou ulicou. V záujme podpory územného plánu by bolo uvítalo, keby sa tieto časti odčlenili od ostatných komerčných plôch a samospráva dostala možnosť rokovať o ich prednostnom odkúpení.
„V súčasnosti analyzujeme ďalšie kroky v zmysle platnej legislatívy, pričom ŽSR ako aj ministerstvo dopravy sú ochotné naďalej rokovať s mestom Turzovka o možnostiach prevodu pozemkov, ako aj o spôsobe určenia ich ceny. Definitívne stanovisko je preto predmetom ďalších stretnutí všetkých zúčastnených strán,“ informoval predčasom hovorca ministerstva Martin Kóňa.
Oslovili ombudsmanku
Veľký pozemok pred gymnáziom je však už predaný rovnakej firme, ktorá kúpila ten pod Nádražnou ulicou. „Rokovania k cestnej infraštruktúre sú zatiaľ v rovine obojstranných požiadaviek bez náznaku na kompromis. S využitím ulice na stánkový predaj sme taktiež nenašli zhodu, a tak trhovníkov počas Beskydských slávností musíme umiestniť na iné plochy. Pravdepodobne na Ulicu M.R. Štefánika, centrálne parkovisko a Obchodnú ulicu. Rovnako aj kolotoče a atrakcie zmenia svoje stanovisko. Bez ohľadu na uvedený vývoj sme prevod pozemkov pod komunikáciami napadli na generálnej prokuratúre, odtiaľ to prešlo na „okres“ a opäť to putuje na krajskú prokuratúru. Požiadali sme o stanovisko aj ombudsmanku a Najvyšší kontrolný úrad. Sme rozhodnutí bojovať na všetkých úrovniach, ak bude treba aj na Ústavnom súde,“ povedal Kobolka.