TURZOVKA. V stredu 9. júla uplynulo presne 100 rokov od prvej jazdy vlakovej súpravy, ktorá prešla Turzovkou a hornokysuckou dolinou. Teleso stavby zameral Edmund Bleuer v roku 1913, výstavbu 27 km železnice dokončili v roku 1914. Vyšla na 3 658 000 korún.
V súvislosti s týmto výročím sa v Turzovke stretli predstavitelia obcí Mikroregiónu Horné Kysuce (MHK), aby potvrdili participáciu a všetky organizačné, technické a ekonomické náležitosti na pripravovanom zámere jazdy historického vlaku s parnou lokomotívou, ktorým si mesto Turzovka, ale i celý hornokysucký región pripomenie 100.výročie trate Čadca – Makov.
Historický vlak má kapacitu tristo sediacich
„Termín spomienkovej jazdy je 16. august. Starostovia členských obcí MHK zobrali na vedomie cenovú kalkuláciu prevádzkovania historickej vlakovej súpravy od Spolku Výhrevňa Vrútky i odpustenie úhrad za prístup k železničnej infraštruktúre, ktoré mikroregiónu na tento účel udelilo Generálne riaditeľstvo ŽSR v Bratislave,“ informovala Iveta Mičúchová z Mestského úradu v Turzovke. Podľa jej slov účastníci ďalej schválili pripravenú zmluvu o združení finančných prostriedkov a mimoriadny grafikon, podľa ktorého bude celá súprava premávať. Vlak pôjde počas tohto dňa z Čadce do Makova a späť dvakrát – dopoludnia i popoludní. Historický parný rušeň Škoda 475.196 so štyrmi osobnými vozňami 1. i 2. triedy s celkovou kapacitou 300 sediacich bude zastavovať na jednotlivých staniciach v rozpätí 15 – 20 minút. Všetci záujemcovia budú tak mať dostatok času na pozretie si tohto historického skvostu, na zhotovenie pamätných fotografií, a tí, ktorí budú mať viac času, sa môžu tešiť aj na samotnú jazdu vo vlaku.
Trať chceli ŽSR zrušiť
Trať v minulých rokoch odolávala tlakom na jej zrušenie, významnou mierou sa vtedy zaktivizovali obce mikroregiónu a premávku vlaku v tejto doline, kde žije vyše 30-tisíc obyvateľov si nakoniec obhájili. Železnice uvažovali o zrušení v roku 2011. Predstavitelia Mikroregiónu Horné Kysuce zastupujúci mesto Turzovka, obce Makov, Vysoká nad Kysucou, Dlhá nad Kysucou, Klokočov, Korňa, Podvysoká, Olešná, Staškov, Raková a Zákopčie vtedy so znepokojením prijali informácie o zámeroch minimalizácie, respektíve zrušenia prevádzky železničnej trate, ktoré prenikli na verejnosť prostredníctvom odborového združenia železničiarov.
„Je nám známy niekoľko rokov pretrvávajúci nepriaznivý ekonomický vývoj v ŽSR, ktorý je bezosporu nevyhnutné riešiť. Zaráža nás však spôsob, akým chceli potajme a bez diskusie kompetentné inštitúcie jednostranne rozhodnúť o likvidácií niekoľko desiatok regionálnych tratí na Slovensku, mimo iných aj trate Čadca - Makov na Horných Kysuciach. To by bez dôslednej prípravy na zabezpečenie zodpovedajúcej alternatívy na riešenie dopravnej obslužnosti spôsobilo chaos a nemalé ujmy na kvalite života našich obyvateľov," písalo sa v liste, ktorý zaslali zástupcovia Mikroregiónu Horné Kysuce vtedajšej premiérke Ivete Radičovej a Jánovi Figeľovi, ktorý bol ministrom dopravy.
Išlo o rozvojovú prioritu regiónu V liste apelovali na to, že regionálnu železničnú trať vybudovali ich predkovia na začiatku 20. storočia ako jednu z rozvojových priorít regiónu. Odsúdili preto, že o takej vážnej problematike, akou je regionálna doprava - jej zmeny či rušenie, sa dozvedeli z masmédií, bez predchádzajúceho prerokovania so samosprávami, ktoré zastupujú tisíce dotknutých obyvateľov.
„Je neprijateľné pre nás a našich obyvateľov, aby sa štát, železničná spoločnosť a ostatné dotknuté kompetentné inštitúcie, zbavovali zodpovednosti za dopravnú obslužnosť územia, ktorú majú voči jeho obyvateľom, a to spôsobom rušenia takých foriem dopravy, ktoré sa uprednostňujú v rozvinutých ekonomikách a štátoch Európskej únie," argumentovali.
Ministerstvo dopravy pripravovalo v tom čase ozdravný plán koľajových firiem, rušenie spojov malo začať začiatkom apríla 2011. Jedna z verzií bola aj taká, že trať Čadca - Makov bude končiť v Turzovke. Podpisovanie petície za zachovanie tratí bežalo vo všetkých obciach a mestách na Kysuciach. Medzi zrušené mala totiž patriť aj trať Čadca - Skalité. Petíciu podpísali tisícky ľudí. Trate napokon zostali fungovať, aj keď v nasledujúcich rokoch došlo k viacerým úpravám grafikonu, ktoré cestujúcich nepotešili.