ČADCA. Poplatky v ambulantnej sfére sú už dlhé roky jednou z najproblematickejších oblastí v rezorte zdravotníctva, ktorá zaťažuje a trápi pacientov. „Mnohé z podnetov a sťažností sa týkajú práve neprehľadného systému poplatkov, ktoré pacienti platia v ambulanciách. Pravidlá výberu poplatkov u lekárov boli dlhodobo nejasné, v praxi sa vyskytovali mnohé sporné situácie, pri ktorých pacienti nevedeli, prečo musia niektoré uhrádzať. Problematickosť témy si uvedomujú aj samotní lekári, dôkazom je aj spolupráca ministerstva zdravotníctva s Asociáciou súkromných lekárov a snaha nájsť kompromis pri riešení tejto témy,“ hovorí Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva (MZ).
Poplatky pacienti vnímajú ako problematické
Ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská vytvorila pracovnú skupinu na MZ, ktorá systematicky vyhodnocovala podnety pacientov, ako aj skúsenosti odborov zdravotníctva samosprávnych krajov Slovenska, ktoré túto problematiku pravidelne riešia. Podnetnou je aj spolupráca s Jednotou dôchodcov Slovenska, ako aj s Asociáciou na ochranu práv pacientov, pričom priebežné výsledky interného prieskumu MZ z projektu Pýtajte sa lekára zatiaľ potvrdzujú, že poplatky vnímajú pacienti ako mimoriadne nejasnú a problémovú oblasť, a to bez rozdielu veku.
Cenník bude schvaľovať VÚC
Podľa slov hovorkyne nebolo jednoduché nájsť kompromisné riešenie, ktoré na jednej strane ochráni pacienta a na strane druhej neobmedzí ekonomickú činnosť ambulantných lekárov. Ministerstvo predstavuje koncepciu zmenených pravidiel vo vyberaní poplatkov v ambulantnej sfére, s dôrazom na tieto skutočnosti: Poplatky v zdravotníctve bude môcť ambulantný poskytovateľ zdravotnej starostlivosti vyberať iba v taxatívne uvedených prípadoch. Môže ísť o také, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, cenník bude schvaľovať VÚC. Ambulantný poskytovateľ bude môcť vybrať len poplatok, ktorý je v ňom uvedený. Zároveň na doklade o zaplatení musí byť jeho presná špecifikácia.
Súčasťou zdravotného výkonu bude aj objednanie pacienta na vyšetrenie, vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu, vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, potvrdenie o vyšetrení alebo ošetrení osoby.
Najhoršie na tom sú pacienti bez peňazí
Svoju nespokojnosť neskrývajú najmä menej solventní pacienti. „Aby som sa dostal do ordinácie odborníka, musím prísť do čakárne skoro ráno. Solventnejší pacienti si totiž zaplatia, a tak ich zoberú prednostne. Teraz musím čakať na výmenný lístok u obvodného lekára, potom ma čaká cesta do nemocnice, no tam sa napokon ani do ordinácie nemusím dostať. Prednostne idú tí, ktorí sa objednali. A keď lekári splnia limit, sestričky už ďalších nezoberú a v chodbe čakajúcim oznámia, že pre dnešok končia. Koľko miniem na cestovnom, kým sa dostanem do Čadce a koľko sa načakám, kým sa na vyšetrenie dostanem, nikoho nezaujíma,“ hovorí nespokojný pacient z Kysúc. Takých, ktorí sa sťažujú, že lekári berú len pacientov, ktorí si zaplatili a ostatní sa nedostanú do ambulancií, a musia stráviť v čakárňach celé dní a hodiny, je veľa.
„Poplatok za prednostné ošetrenie môže poskytovateľ vybrať od pacienta len vtedy, ak ho objedná do 5- tich pracovných dní, inak sa považuje objednanie za také, ktoré je súčasťou zdravotného výkonu (t.j. lekár nie je oprávnený vyberať poplatok),“ povedala hovorkyňa.
Na otázku, ako môže postupovať pacient, ktorý si bude myslieť, že poplatok zaplatil bezdôvodne? „Ak ho zaplatí, potrebuje doklad, kde bude presne uvedené, za čo platil. Na základe toho môže dať podnet na VUC, kde to prešetria. Ak sa to potvrdí, lekár môže dostať pokutu.“