ajmä Bystrickú dolinu.
ČADCA. Z vlaňajška zostalo Lesom SR, Odštepnému závodu (OZ) Čadca takmer 30-tisíc kubíkov kalamity. Do konca júna jej pribudlo vyše 79-tisíc. Len silný vietor, ktorý postihol v máji Bystrickú dolinu, okrajovo Veľký Polom a Olešnú, zapríčinil ďalších 33-tisíc kubíkov kalamitného dreva. Doposiaľ spracovali takmer 66-tisíc m3, momentálne zostáva ešte vyše 43-tisíc kubíkov. Samozrejme, do konca roka jej môže byť oveľa viac.
„Čo sa týka preventívnych opatrení v oblasti ochrany lesa, OZ Čadca inštaloval 347 feromónových lapačov. Doposiaľ použili 178 návnad na lykožrúta smrekového, 108 na lykožrúta lesklého, 24 na drevokaza čiarkovaného a 37 na lykožrúta severského,“ informoval hovorca Lesov SR Vlastimil Rezek.
V rámci integrovanej ochrany lesa proti škodlivému hmyzu položili v prvej sérii 1255 klasických lapákov. „Naďalej robíme opatrenia s cieľom predchádzať poškodeniu lesa podkôrnym hmyzom a monitorujeme stav porastov,“ povedal Rezek.
V lesných porastoch obhospodarovaných OZ Čadca na jar zalesnili 134,78 ha kalamitných holín. Prirodzené zmladenie použili na 11,9 ha, okrem toho vysadili 571-tisíc sadeníc. Išlo o buk, dub zimný, jedľu, smrek, javor horský, jaseň, smrekovec, jelšu, lipu malolistú a borovicu. „V jesennom období použijeme pre zalesňovanie ešte 62-tisíc krytokorenných sadeníc buka,“ dodal Rezek.
OZ v Čadci v súčasnosti obhospodaruje, respektíve spravuje pozemky a iný majetok na približne 27 %-nej výmere lesných porastov Kysúc (v okrese Čadca, Kysucké Nové Mesto a malá časť je v okrese Žilina). Ostatné patria neštátnym subjektom – lesným a pozemkovým spoločenstvám, urbariátom, individuálnym vlastníkom lesa, fyzickým osobám, cirkvi a podobne. Celkom obhospodaruje 19 212 hektárov, z toho je vo vlastníctve štátu vyše 12-tisíc, neštátnych neodovzdaných je viac ako 5-tisíc ha, prenajatých vyše 2-tisíc hektárov. Na lesnícke výkony súvisiace s ochranou lesa pred účinkami škodlivých činiteľov plánuje závod tento rok vynaložiť priame náklady vo výške 20 747 €.