TURZOVKA. Tohtoročnou ústrednou témou plenéra ľudových rezbárov v Turzovke bolo pracovať s pomocou motorových píl, sekier a dlát na zbojníckej družine Tomáša Uhorčníka.
Nedávno sa opäť stretli majstri rezbári, aby vdýchli život dreveným kmeňom. „V historických momentoch mesta Turzovka silne rezonuje aj meno najlepšieho kamaráta azda najznámejšieho zbojníka na Slovensku, Juraja Jánošíka. Tomáš Uhorčík pochádzal z Turzovky, vtedy známej pod názvom Predmier. Od čias, kedy nášho rodáka, známeho zbojníckeho kapitána popravili, uplynulo vlani 300 rokov. Počas minuloročných Beskydských slávností odhalili na počesť tohto hrdinu v Turzovke trvalý pamätník. Uhorčík a jeho družina sa však stali inšpiráciou aj pre ďalšie podujatia v meste,“ informuje Iveta Mičúchová z Mestského úradu v Turzovke.
Rezbári z Beskydskej oblasti, ktorí v zložení Anton Kadura z Turzovky, Jozef Rakovan zo Štiavníka a dvaja poľskí rezbári Ryszard Gondek z Chelmeka a Miroslav Wiszowaty z Rudy, pracujú na drevených sochách v Turzovke už niekoľko rokov, sa počas štyroch dní popasovali s veľkými topoľovými klátmi a vdýchli život prvým trom zbojníkom z družiny Tomáša Uhorčíka.
„Tá by sa mala o niekoľko rokov rozrásť do väčšieho počtu a stať sa trvalou výzdobou prírodného amfiteátra v Turzovke a lahodiť oku nielen domácim, ale aj návštevníkom mesta Turzovka,“ hovorí Mičúchová.
Dodáva, že okrem Uhorčíkovej družiny počas rezbárskeho plenéra stvárnili i Pannu Máriu Škapuliarsku, ktorá bude umiestnená pri kaplnke v mestskej časti Predmier, na mieste lipy, z ktorej kmeňa vznikla táto nádherná socha. Jej autorom je turzovský rodák, Anton Kadura.
Autor: ih