ČADCA. Čadčianske hniezdo záchrany fungovalo len niekoľko týždňov a už sa v ňom objavilo prvé dieťatko. Malá Slávka, ktorej dali meno sestričky z novorodeneckého podľa dňa v kalendári, kedy sa dieťatko našlo, vyrastá vďaka hniezdu v rodine na Liptove.
Hniezda záchrany zriaďuje po celom Slovensku občianske združenie Šanca pre nechcených. Sú to vlastne verejne prístupné inkubátory, v ktorých je možné anonymne odložiť nechceného novorodenca, teda dieťa do 6-tich týždňov od narodenia. Všetky inkubátory záchrany sa nachádzajú na verejne prístupných miestach pri nemocniciach, žiadna žena sa však nemusí zahlásiť, ani inak identifikovať u personálu nemocnice. Stačí jednoducho zdvihnúť roletu na okne, podľa nálepiek na inkubátore ho otvoriť, vložiť dieťa a zatvoriť.
Akonáhle sa otvoria dvierka inkubátora, personál nemocnice dostane signál a o 5 minút sa o dieťa postará. Inkubátory sú citlivé prístroje, ktoré pomáhajú udržiavať životné funkcie novorodenca, ktorý sa často rodí v náročných podmienkach a bez odbornej pomoci. Novorodenci sa veľmi rýchlo podchladia, je preto dôležité čo najskôr ich vložiť do inkubátora, kde je stála teplota 36 celziových stupňov.
Každé bábätko má dostať šancu
Hniezdo záchrany v Kysuckej nemocnici sa nachádza pri vchode do CT pracoviska. „Matka vloží bábätko do inkubátora a o nič iné sa nemusí starať. Po piatich minútach príde personál z novorodeneckého oddelenia, ktorý sa oň postará. Bábätko zostane v našej nemocnici až do rozhodnutia o adopcii,“ hovorí riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld.
Združenie Naša nemocnica, ktoré funguje pri Kysuckej nemocnici v Čadci, prispelo na vybudovanie čiastkou 3-tisíc eur. Martin Šenfeld hovorí, že je to aj zásluhou ľudí, ktorí podporili túto dobrú vec. „Každé bábätko, či už chcené, alebo nechcené, má dostať šancu. Na druhej strane máme množstvo žiadostí o adopciu od rodín, ktorým sa z rôznych príčin nedarí naplniť svoje základné poslanie,“ prízvukuje. Od roku 2004 začalo občianske združenie Šanca pre nechcených, s ktorým spolupracuje aj Kysucká nemocnica v Čadci, iniciovať na Slovensku zriaďovanie verejných inkubátorov na odloženie nechcených bábätiek. Od ich vzniku sa rapídne znížila štatistika odložených a usmrtených detí.
Ženu vedú pod číslom
Na Slovensku existuje aj zákonná možnosť porodiť dieťa v nemocnici s tým, že nebude prezradená identita matky. Podľa zákona môže prísť žena s nechceným tehotenstvom do ktorejkoľvek nemocnice na Slovensku s požiadavkou, že chce rodiť v režime utajeného pôrodu. Je to bezpečný spôsob vyriešenia nechceného tehotenstva. Dieťa sa stáva právne voľné a je určené na adopciu.
Aj o dieťa, aj matku je zo zdravotného hľadiska postarané. Stačí, ak vypíše pri prijatí na oddelenie žiadosť. Túto žiadosť nájde tiež na internetovej stránke. Údaje sa potom zapečatia a uschovajú v trezore nemocnice. Matku na oddelení evidujú len pod číslom.
Poradovníky sú na 5 rokov
Ďalšou z možností, kedy sa mamička nedokáže o dieťatko postarať je poskytnutie dieťatka na adopciu prostredníctvom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Právne voľných detí je málo, vedie sa poradovník. Rodičia, ktorí nemôžu mať svoje dieťatko musia v Žilinskom kraji na vytúžené bábätko čakať 4 až 5 rokov.
Detské domovy postupne nahrádzajú profesionálni rodičia. Deti sú umiestňované do pestúnskej starostlivosti. Sú to najmä deti, ktoré nie sú právne voľné, to znamená, že biologickí rodičia nedovolili dokončiť adoptívny proces. Tak ako v detských domovoch aj v profesionálnych rodinách majú biologickí rodičia možnosť svoje deti navštíviť v určenom čase.