KRÁSNO NAD KYSUCOU. Vzhľadom k tomu, že v školstve prebiehajú ustavičné legislatívne zmeny, ktoré sa týkajú nielen zrušenia presúvania časti normatívu na iné školy, určenie najmenšieho počtu žiakov v triedach a mnohých ďalších, rozhodli sa v Krásne o reštrukturalizáciu školstva.
„Keďže sa zmeny dotýkajú najmä malých škôl, rozhodli sme sa prímestské, ktoré doteraz fungovali samostatne zlúčiť s našou najväčšou Základnou školou Mládežnicka s tým, že pre deti, ktoré spomínané školy navštevujú sa nič nemení. Stále budú chodiť do tej v svojej prímestskej časti,“ vysvetlil primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa. Dôvodom pre zlúčenie bolo aj to, že mesto muselo nerovnomerne prispievať, a niektoré školy dostávali až niekoľkonásobne vyšší príspevok ako ostatné. „Zlúčenie do jednej školy pritom nebol jednoduchý proces. O tejto možnosti sme hovorili a rozoberali ju už dva roky,“ informoval Grapa. Od septembra teda bude v Krásne nad Kysucou jedna veľká škola, ktorá bude mať dve alokované pracoviská – u Michálkov a v Kalinove.
„Pri reštrukturalizácii školstva v našom meste sme zvažovali všetky možné riešenia. Išlo nám najmä o to, aby rodičia aj žiaci mali čo najlepšie podmienky a nezhoršila sa dochádzka, najlepším riešením bolo školy zachovať, ale organizačne ich zatriediť pod jedno vedenie,“ pokračoval primátor. Touto zmenou sa znížia finančné náklady najmä na platy riaditeľov škôl, prevádzkových pracovníkov, na ekonomickú a personálnu agendu, ktoré sa už nebudú zabezpečovať v každej škole samostatne, ale zabezpečí ich len jedna.
Pri spomínaných prímestských školách fungujú aj materské. Tie takisto zlúčili s Materskou školou Lesníckou. „Týmto krokom sme tiež zabezpečili personálne prepojenie. V prípade „vypadnutia“ niektorej z učiteliek, bude jednoduchšie nájsť za ňu po takomto zlúčení zástup. Predtým, keď z dvoch učiteliek, jedna napríklad ochorela, museli ju zastupovať často aj nepedagogickí pracovníci. Takto ju zastúpi niektorá z učiteliek centrálnej základnej školy,“ konštatoval Grapa. Dôležité podľa neho je to, že pre žiakov a rodičov sa nič nezmení a naopak, ušetrené peňažné prostriedky použijú na skvalitnenie vyučovacieho procesu. „Dúfam, že peniaze, ktoré dostávame v rámci normatívov zo štátu ako aj peniaze, ktoré dávame do školstva z mesta, postačia na kvalitný chod školského procesu všetkých troch škôl aj vzhľadom na to, že všetky sú novo zrekonštruované majú kvalitné technické vybavenie,“ vysvetlil primátor.
Hoci sa všetci žiaci budú učiť tam, kde doposiaľ, otvorenie školského roka plánovali v kmeňovej základnej škole, teda Mládežnickej. „Oprava a uzávierka mosta však tento plán nabúrala. Pre deti z Kalinova by bolo zložité prísť do centrálnej školy, museli by ísť obchádzkou. Rozhodli sme sa teda, že otvorenie necháme teda v prímestských častiach, ale verím, že so školským rokom sa v júni už rozlúčime všetci spoločne v kmeňovej základnej škole,“ dodal Grapa.