SVRČINOVEC. Od januára tohto roku časť hlavnej budovy bývalej colnice prenajala NDS na štyri roky zhotoviteľovi úseku diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité.
Budúci rok chcú zrekonštruovať parkovisko
„V priebehu budúceho roka plánujeme zrekonštruovať parkovisko pre osobnú a nákladnú dopravu, tiež komunikácie v rámci areálu. Predpokladáme, že verejná súťaž na zhotoviteľa prebehne v poslednom kvartáli 2014. Ďalšiu etapu rekonštrukcie plánujeme v poslednom roku výstavby diaľnice,“ informoval hovorca NDS Michal Fúrik. Ako ďalej povedal v budúcnosti plánujú zriadiť na hraničných prechodoch informačno-predajné miesta, ktoré budú reprezentatívnymi vstupmi na Slovensko. „Okrem nepretržitého predaja diaľničných známok budú poskytovať aj široké množstvo služieb,“ dodal.
Budovy, ktoré v minulosti slúžili colnej správe, sa stali nehnuteľným majetkom v správe Finančného riaditeľstva SR a ich vlastníkom je Slovenská republika. Z dôvodu prebytočnosti niektoré previedli na iné orgány štátnej správy. Viaceré nehnuteľnosti bývalých colných hraničných priechodov sa dostali do správy ministerstva dopravy a následne do majetku NDS.
Zatiaľ bude slúžiť pri stavbe diaľnice
NDS v priestoroch bývalej colnice vo Svrčinovci zrekonštruuje parkovisko aj hlavnú budovu. Čo sa týka vybavenosti, okrem informačných služieb nemajú chýbať ani gastronomické. Vlani NDS vybavovala stavebné povolenie. So stavebnými úpravami plánovala začať na prelome rokov 2014 a 2015. Predpokladaný stavebný náklad na úpravu celého hraničného priechodu je 2,7 milióna eur. V prvej fáze rekonštrukcie v roku 2013 urobila búracie práce, ktoré spočívali v odstránení nevyužívaných objektov, odstránení prestrešenia, oprave strechy hlavnej a prevádzkovej budovy. Vzhľadom na začiatok stavby diaľnice D3 Svrčinovec – Skalité napokon objekt prenajala staviteľovi. Vraj sa tak rozhodla na základe možnosti zhodnotiť ho: „Zhotoviteľ ho bude používať pre svoje účely, predovšetkým administratívneho charakteru.“
Na hraniciach s Českou republikou a Maďarskom otvorili vlani dve štátne turistické informačné centrá.Návštevník si v nich môže zakúpiť diaľničné známky či získať potrebné informácie o krajine, do ktorej vstupuje.
Postupne mali pribúdať takéto centrá na ďalších bývalých hraničných priechodoch. Aj takýmto spôsobom chcel štát zabrániť tomu, aby cudzincov ako prvé nevítali pri vstupe na Slovensko chátrajúce budovy colníc.Namiesto nich by mali v rámci zrevitalizovania hraničných priechodov začať na týchto miestach fungovať miestne cestovné kancelárie či regionálne združenia cestovného ruchu. Kedy sa tak stane aj vo Svrčinovci, je zatiaľ otázne.
Niektoré previedli do vlastníctva obcí
Medzi objektmi bývalých hraničných priechodov, ktoré sa v súlade s platnou legislatívou previedli darovacou zmluvou do vlastníctva obciam, boli napríklad tie v Makove. Hodnotu tohto nehnuteľného majetku vyčíslil znalec na 3 422 627 eur.
Po tom, ako sa Slovensko stalo súčasťou schengenského priestoru, začali Kysučania prechádzať bez dokladov aj cez hraničné priechody v Klokočove, Svrčinovci či Skalitom. Čo sa týka bývalého hraničného priechodu vo Svrčinovci, administratívnu budovu využívala stanica Colného úradu v Žiline ako prevádzkový objekt na pracovné stretnutia či organizovanie medzinárodných stretnutí zástupcov colnej správy. V Skalitom slúžila takisto ako vo Svrčinovci žilinskej colnej správe. Tá tam zriadila inšpekčné izby, pričom objekt využívalo aj ministerstvo obrany. V Klokočove vlastní budovu česká colná správa.