a.
Okresný súd v Žiline ešte 17. júla uznesením zamietol žiadosť obžalovaného Františka Salingera o prepustenie z väzby. Obžalovaný aj obhajca voči uvedenému uzneseniu podali sťažnosť.
František Salinger má na konte výbuch s troma nevinnými obeťami, ako aj vraždu bieleho koňa. Prokuratúra chce, aby si počkal na rozsudok vo väzbe, on však chce ísť na slobodu. Od výbuchu nástražného systému v telefónnej búdke v Žiline, pri ktorej zahynul aj manželský pár z Kysúc, uplynulo 9. júla 16 rokov. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal ešte vlani 7. novembra obžalobu na 5 osôb pre prípravu trestného činu pokusu vraždy spolupáchateľstvom a trestný čin všeobecného ohrozenia. Na nedávnom pojednávaní v Žiline vypovedal jeden z obžalovaných, ktorý sa chcel dohodnúť s prokurátorom na výške trestu. Tibor od začiatku vinu priznáva. Podľa výpovede jeho obhajcu nemal do ničoho nezasahovať, iba dávať pozor.
Vyšetrovateľ podal návrh na obžalobu už vlani v júli
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry ešte 4. júla 2013 navrhol prokurátorovi obžalovať päť osôb z trestného činu vraždy, ktorého sa mali dopustiť formou spolupáchateľstva v štádiu pokusu a trestného činu všeobecného ohrozenia. „Ide o 43-ročného Františka S., ktorý je v súčasnej dobe vo výkone trestu odňatia slobody a trest si odpykáva v Košiciach, 40-ročného Tibora B., ktorý si trest odňatia slobody odpykáva v Dubnici nad Váhom, 36-ročného Patrika B., 48-ročného Štefana K. a 52-ročného Šimona F.,“ informoval vtedy Michal Slivka z Prezídia PZ.
Z dôvodu vecnej a miestnej príslušnosti mal rozhodnúť o výške trestu Okresný súd v Žiline. Pojednávanie bolo v tomto roku odročené na 10. júna, keďže na predchádzajúce sa nedostavil jeden z obvinených. „Okresný súd v Žiline v trestnej veci obžalovaného Františka S. a spol. pojednával dva dni - 10. a 11. júna. V rámci pojednávaní bola prednesená obžaloba a taktiež vykonávaný výsluch obžalovaných. Po vznesenej námietke zaujatosti senát okresného súdu rozhodol, že predseda senátu sa nevylučuje. Proti tomuto rozhodnutiu bola podaná sťažnosť.
Termín hlavného pojednávania so Salingerom na Okresnom súde v Žiline určili na piatok 5.septembra. V pondelok 9. septembra mal nasledovať výsluch obžalovaných. „Okresný súd v Žiline hlavné pojednávania v trestnej veci obžalovaného Františka S. odročil z dôvodu, že ten podal návrh na odňatie a prikázanie veci, o ktorom bude rozhodovať Najvyšší súd Slovenskej republiky. Zároveň podal aj žiadosť o prepustenie z väzby. Keďže hlavné pojednávania boli odročené, výsluch svedkov súd nevykonal,“ informovala hovorkyňa Krajského súdu v Žiline Anna Dudová Záborská.
Našli už len torzá tiel
Tragédia sa stala 9. júla 1998 v Žiline. Policajti našli po príchode na miesto torzá tiel. O život prišli traja ľudia - dvadsaťjedenročný muž z obce Klin v okrese Námestovo a manželský pár z Kysuckého Nového Mesta. Výbuch odhodil telefónnu búdku asi štyridsať metrov. Nálož bola kombinovaná z dvoch trhavín - danubitu a plastickej trhaviny, a vážila takmer štyri a pol kila. Zakopali ju pod zem a odpálili diaľkovým vysielačom. V okolí bolo zhruba pätnásť poškodených motorových vozidiel.
V tom čase sa začalo rozsiahle vyšetrovanie. Aj napriek tomu v decembri 1998 vyšetrovateľ vec odložil. V januári 2008 vyšetrovateľ KR PZ v Žiline v tejto veci obnovil vyšetrovanie, keďže sa objavili ďalšie dôvody. Dňa 19. apríla 2010 obvinili Františka S. a Tibora B. z trestného činu všeobecného ohrozenia. Už v auguste 2012 polícia informovala, že za výbuchom nástražného systému stála minimálne pätica mužov zo zločineckej skupiny, ktorá sa pokúsila odstrániť nepohodlného 41-ročného Viktora M. Vyplýva to z dôkazov, na základe ktorých polícia vzniesla obvinenia voči trom Žilinčanom. Dvojicu ďalších pravdepodobných páchateľov obvinili už v roku 2010.
Dvojica obvinených páchateľov, Štefan K. a Šimon F., vtedy pod dozorom ďalších obvinených mužov zakopala výbušninu pod telefónnu búdku. Následne sa Tibor B. pokúsil „nepohodlného“ Viktora M. vylákať na toto miesto, čo sa muaj podarilo. Nastražená výbušnina však v tomto čase neexplodovala. K výbuchu došlo asi o 90 minút neskôr, keď sa na mieste nachádzali civilisti.