VYCHYLOVKA. Ako chutia jedlá z kapusty pripravené priamo v objektoch na dobových peciach si môžu vychutnať všetci, ktorí zavítajú dnes do kysuckého skanzenu. „Počas celého dňa tam budú rozvoniavať kapustniaky, pečené zemiaky s kapustou a slaninkou, nebude chýbať tradičná kysucká kapustnica“ informuje Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci.
Starí Rimania vraj na kapustu nedali dopustiť, považovali ju za všeliek. Pestovali ju i Kelti a od nich sa to naučili Slovania, ktorí zistili, že sa dá nakladať. „Pre jednoduchú úpravu a dlhú skladovateľnosť sa veľmi rýchlo stala jednou z hlavných zložiek potravy,“ hovorí Hnidková.
Kapusta údajne lieči žalúdočné vredy, čistí črevný trakt, zabíja baktérie a vírusy a má výrazné detoxikačné vlastnosti. Pomáha pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch, chronickej zápche, divertikulóze, narušenej bakteriálnej flóre v črevách, chorobách srdca, hypertenzii, artérioskleróze, osteoporóze, obezite či cukrovke.
Počas nedele venovanej kapuste nebude núdza o bohatý kultúrny program, ktorý tentokrát pripravila folklórna skupina z Krásna nad Kysucou. Na pódiu pri objekte Krčma z Korne o 13.30 hodine priblíži spracovanie a spôsob nakladania kapusty priamo do suda, dobrým „korením“ budú piesne a humorné rozprávanie.