RUDINA. V Roľníckom družstve v Rudine celé týždne čakali na slniečko, aby sa mohli pustiť do žatvy. Predseda Ľubomír Mičian, ktorý v poľnohospodárstve pracuje vyše tridsať rokov hovorí, že sa im nestalo, aby sa omeškala o celý mesiac. Čo sa týka obilnín na 70-tich hektároch mali pšenicu, na 15 ha triticale. „Úroda bola priemerná. Sme však radi, že bola aspoň taká. Porasty boli stále vlhké, báli sme sa, že dažde všetko zničia,“ informoval.
Oneskorili sa aj s vyorávkou zemiakov, keďže polia boli rozmočené. Rudina je už trinásť rokov jediným pestovateľom zemiakov v regióne. Tento rok im vyčlenila 2,5 hektárovú plochu. „Napriek tomu, že to nevyzeralo so zberom najlepšie, úroda zemiakov bola dobrá. Išlo zhruba o 20 ton z hektára,“ povedal Mičian. Na Kysuce sa v minulosti krumple nedovážali, región bol sebestačný. Po revolúcii sa situácia zmenila. Už tradične prichádzajú predajcovia z Oravy, Martina, Liptova, najviac však z Poľska. Domáci pestovatelia upustili od tejto plodiny najmä pre vysoké vstupy. Drahá je podľa nich sadba aj hnojivo, navyše, zemiaky sa musia permanentne ošetrovať. Napríklad, len tri až štyrikrát striekať proti plesni zemiakovej, ktorá napáda byľ a spôsobuje jej zosychanie. Viackrát sa striekajú aj proti burine či pásavke zemiakovej. Odradilo ich tiež to, že im úrodu z polí kradli zlodeji.
V súčasnosti sa družstvo v Rudine sústreďujú na ekoprodukty. Chovajú 160 dojníc, denne vyvážajú do Hriňovej okolo 1 500 litrov ekomlieka. Predtým ho predávali do Frýdku Místku v ČR, kde zaň inkasovali 35 centov za liter. Kurz českej koruny však klesol, a tak Česi chceli znížiť cenu. „Za takú, ktorú ponúkali, ho však predáme aj na Slovensku, nemusíme ho vyvážať,“ povedal Mičian.
Autor: ih